Współpraca z FIA

FIA, czyli Międzynarodowa Federacja Aktorów, została utworzona w 1952 roku. Od tego czasu, wraz ze swoimi organizacjami członkowskimi, dumnie reprezentuje setki tysiące wykonawców w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Wspiera działalność zarówno aktorów czy tancerzy, jak i piosenkarzy oraz artystów cyrkowych.
Federacja, do której od lat należy Związek Artystów Scen Polskich, nie tylko pochyla się nad kwestiami dotyczącymi warunków pracy artystów, ich sfery ekonomicznej i socjalnej, lecz także prowadzi szeroko zakrojone kampanie mające na celu promocję sektora kulturalnego.

Aktualności

Nagroda im. Romany Bobrowskiej dla Józefa Opalskiego

Nagroda im. Romany Bobrowskiej w tym roku trafiła do Józefa "Żuka" Opalskiego oraz Ewy Lipskiej.

Nagroda im. Romany Bobrowskiej od lat trafia do najwybitniejszych polskich aktorów, większość z nich spotkała się na naszej antenie z legendarną „Panią Gosią”, jak mówili o Redaktor Romanie Bobrowskiej bliscy współpracownicy. Na liście wyróżnionych są już m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Dorota Segda. Nagrodą, której Patronką jest Romana Bobrowska, uhonorowane są najlepsze radiowe głosy, twórcze poszukiwania w dziedzinie radiowego teatru. Po raz pierwszy przyznano ją w 2011 roku.

Rusza 4. edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”

„Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” to projekt z zakresu edukacji kulturalnej skierowany do starszych uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych, a także wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych województwa świętokrzyskiego.

Celem warsztatów organizowanych w ramach projektu jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom, specyfiki teatralnej pracy nad tekstem. Warsztaty z inscenizowanych czytań dramatów mają też za zadanie pomóc nauczycielom odkryć nowe, ciekawe narzędzia metodyczne potrzebne zarówno przy interpretacji dramatów na lekcjach języka polskiego, jak i przy prowadzeniu kół teatralnych.

We wspólnych twórczych poszukiwaniach wokół dzieł będą wspierać uczniów i nauczycieli: dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK w Kielcach, aktorzy: Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Plata, Błażej Twarowski oraz reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner.

Nabór do projektu ma charakter konkursowy. Placówki, które chciałyby wziąć udział w projekcie, muszą wysłać poprawnie wypełniony Formularz zgłoszeniowy wraz z krótkim filmikiem (maks. 5 min.) zrobionym przez uczniów. Obraz, który może być teledyskiem, mini dokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien nawiązywać do tematu szeroko pojętego szczęścia człowieka (temat obecnej edycji projektu). Nadesłane realizacje oceni jury. Cztery placówki, które wyślą najciekawszy filmik oraz wyślą poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy, wezmą udział w projekcie.

Wszystkie dokumenty oraz filmik należy wysłać na adres email: karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl (filmik – za pośrednictwem dysku Google, Wetransfera lub innej usługi internetowej), pocztą tradycyjną (ul. Duża 9, 25-302 Kielce) lub osobiście. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2021 roku. W projekcie będą mogły uczestniczyć tylko cztery placówki.

Regulamin i Formularz zgłoszeniowy projektu znajduje się na stronie: https://www.teatrkubus.pl/wczytuje-sztuke/rusza-nabor-do-projektu-wczytuje-sztuke-warsztaty-teatralne.

Projekt został objęty patronatem honorowym przez prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wentę oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika. Partnerami projektu są: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. 

Projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat warsztatów

“Wakacje z Lalkami” w Teatrze Lalki i Aktora “Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza do Galerii Lalek w naszej siedzibie przy ulicy Dużej.

W każdym tygodniu sierpnia od środy do piątku w godzinach 9-15 teatr galeria będzie otwarta dla osób zainteresowanych zrobieniem sobie zdjęcia z lalkami.

Akcja „Wakacje z lalkami” połączona jest działalnością teatru na Instagramie i na Facebooku, dlatego zachęcamy do udostępniania swoich zdjęć w mediach społecznościowych przy użyciu hasztagu #KubusioweLalaLato lub oznaczenia teatru w poście. Najciekawsze „foty” będą udostępnione w social mediach Teatru „Kubuś”. Akcja będzie trwać do końca wakacji.

więcej: https://www.teatrkubus.pl/aktualnosci/strzel-focie-w-przelocie-czyli-wakacje-z-lalkami-w-teatrze-kubus

fot. Wojciech Karliński

Projekt “ŻELAZNE PIOSENKI” Teatru “Kubuś” w Kielcach

W dniach 5-9 lipca trzydzieścioro dzieci w wieku 7-10 lat z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w wakacyjnych warsztatach literackich organizowanych w ramach projektu ŻELAZNE PIOSENKI Teatru „Kubuś” w Kielcach.

Warsztaty poprowadzili: pisarka Magdalena Mrozińska, a także aktorzy: Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska. Przed dziećmi jeszcze warsztaty wokalne i nagranie w studio nagraniowym. We wrześniu zostanie wydana płyta z utworami, które powstaną w trakcie warsztatów.

Partnerem przy projekcie jest Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021” Narodowego Centrum Kultury.

więcej: https://www.teatrkubus.pl/aktualnosci/warsztaty-literackie-juz-za-nami?fbclid=IwAR1UC6p-6Saozy1GA8CnMwGgWJODRo6IoboWZiiIzKZyhvrT3OzAdiyQ_34

Premiera spektaklu “Ławeczka” w Klubie Aktora SPATiF

Już dziś 2.07.2021 o godz. 18.00 w działającym przy krakowskim Oddziale ZASP, Klubie Aktora SPATIF spektakl "Ławeczka" w reż. Marka Wolnego, na podstawie tekstu Aleksandra Gelmana.

występują: Sylwia Chludzińska & Marek Wolny

wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki, które będą rozdawane godzinę przed spektaklem w Klubie Aktora SPATiF (Rynek Główny 41)

ilość wejściówek ograniczona

Serdecznie zapraszamy!❤

Warsztaty wokalno-literackie w Teatrze Kubuś

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach organizuje wakacyjne warsztaty wokalno-literackie dla dzieci w wieku 7-10 lat z województwa świętokrzyskiego.

Zajęcia poprowadzą: dramaturg Magdalena Mrozińska, muzycy Wojciech i Aleksandra Lipińscy oraz aktorzy Teatru: Ewa Lubacz, Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko. Cykl warsztatów składa się z sześciu spotkań, po trzy godziny każde i kończy się nagraniem trzech autorskich piosenek w studio nagraniowym. We wrześniu zostanie wydana płyta z utworami, które powstaną w trakcie warsztatów.

Harmonogram warsztatów
5-9 lipca - warsztaty literackie
12-16 lipca – warsztaty wokalne

Dzieci będą podzielone na trzy grupy warsztatowe.
22 lipca – nagranie piosenek warsztatowych w studio

Aby zgłosić się na warsztaty należy wysłać podpisaną własnoręcznie Kartę Zgłoszeniową wraz załącznikiem (dokumenty są dostępne na stronie www.teatrkubus.pl) mailowo na adres:
karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zgłoszenie do 2 lipca

więcej: teatrkubus.pl

Projekt „ŻELAZNE PIOSENKI” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI dla Inki Dowlasz

21 czerwca informowaliśmy Państwa o Brązowym Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla krakowskiej reżyserki, pedagoga i członkini ZASP, oddziału w Krakowie - Inki Dowlasz.

Następnego dnia artystka została odznaczona KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne osiągnięcia w pracy artystyczno-pedagogicznej i twórczej, za działalność społeczną.Ineczka, z serca Ci gratulujemy.

Szczegóły: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,647,wreczenie-odznaczen-panstwowych-w-belwederze.html?fbclid=IwAR1x_Ht7bXFYqbMrQrsZA2xruP3iOOeWO4KwshI5omlA5wzrdf1JUljWIiM

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Inki Dowlasz

Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Inki Dowlasz

21.06.2021 wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński nadał odznaczenia resortowe „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

osobom wyróżniającym się w twórczości artystycznej oraz działalności na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wśród odznaczonych znalazła się krakowska reżyserka, pedagog, członkini ZASP, oddział w Krakowie – Inka Dowlasz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym!!

Odznaczeni:
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Inka Dowlasz;
brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Grażyna Tabor, w której imieniu odznaczenie odebrała córka pani Magdalena Tabor-Kwiatkowska;
brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał pan Jerzy Dębina;
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Kazimierz Frączek, w którego imieniu odznaczenie odebrała córka pani Dobrawa Kowalska;
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Marek Rapnicki.

Pokaz pracy - Enter the Puppet

“Animatus” edycja 2021

Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej „Animatus” – start IV edycji.

„Animatus” to międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej, zainicjowany w Kielcach w 2018 roku.

Do udziału w konkursie zapraszamy pełnoletnich twórców różnych dziedzin plastycznych, sztuk wizualnych i teatralnych. Laureaci „Animatusa” otrzymają nagrody pieniężne oraz zrealizują zwycięskie koncepcje w ramach rezydentury artystycznej.

Termin nadsyłania zgłoszeń i projektów na adres info@animatuscontest.pl upływa w dniu 31 sierpnia 2021 roku. Szczegółowe warunki uczestnictwa w konkursie określa Regulamin (można go znaleźć na stronie: animatuscontest.pl lub pobrać na stronie Teatru „Kubuś” teatrkubus.pl

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

65-lecie Teatru Lalki i Aktora “Kubuś”

W najbliższą niedzielę 13 czerwca 2021 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędą się, przekładane już kilka razy z powodu pandemii, wydarzenia na zakończenie obchodów Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

W ramach obchodów, trwających od 28 lutego, zorganizowano już dwie wystawy i jedną premierę, a przed nami jeszcze następujące wydarzenia:

  • Złożenie kwiatów na grobie Stefana Karskiego
  • Ostatni dzień wystawy Teatr Stefana Karskiego. Początki.
  • Koncert KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI.
  • Gala Jubileuszowa, na której zostaną wręczone nagrody i odznaczenia.

 

Szczegółowy program:
https://www.teatrkubus.pl/…/kubus-zelazne-piosenki-koncert

Inne

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design