Nagroda im. Leona SCHILLERA
Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie inscenizacji teatralnej, reżyserskiej, sztuki aktorskiej, lub za prace badawcze o teatrze.
Nagroda będąca wyróżnieniem za wysoki poziom i jakość wykonawczą, wnoszoną przez młodych twórców, pierwotnie przyznawana była reżyserom i teoretykom teatru, obecnie również aktorom, lub zespołom składającym się z młodych artystów sceny.
Patronem nagrody ustanowionej 25 marca 1956 roku przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu, przyznawanej początkowo co dwa lata w rocznicę śmierci reżysera, jest jeden z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetny organizator, pedagog a także prezes ZASP-u od roku 1950 aż do śmierci, Leon Schiller. Do jury zostali wówczas zaproszeni: Erwin Axer, Aleksander Bardini, Mieczysław Brahmer, Edward Csato, Władysław Daszewski (przewodniczący), Wilam Horzyca, Andrzej Pronaszko
Zgodnie z tradycją Nagroda SCHILLERA przyznawana jest przez Zarząd Główny ZASP a wręczana podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Nazwiska laureatów podawane są do publicznej wiadomości 14 marca – w rocznicę urodzin Leona Schillera.
Nagrodę stanowią „Spinki Leopolda Kielanowskiego” wykonane na wzór tych oryginalnych. Wyróżnione nagrodą artystki otrzymują broszkę będącą odwzorowaniem spinek.