Za nami premiera „Rodziny” w reżyserii Wojciecha Malajkata – w wersji online dla widzów w całej Polsce

Za nami premiera „Rodziny” w reżyserii Wojciecha Malajkata – w wersji online dla widzów w całej Polsce

18 i 19 grudnia o 19:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentował premierę „Rodziny” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Odbyła się w wersji online dla widzów w całej Polsce. Jak podkreśla reżyser, „to spektakl na dwanaście głosów z uśmiechem w tle”. „Spektakl zakończył XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych” – zaznacza Ewa Pilawska.

W marcu COVID napisał nieoczekiwany – nie tylko dla teatrów – scenariusz. Choć udało nam się pokazać zdecydowaną większość przedstawień zaplanowanych w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nie mogliśmy zagrać trzech ostatnich spektakli. Musieliśmy zmienić plany – 18 i 19 grudnia zakończyliśmy tę edycję Festiwalu premierą „Rodziny” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Ze względu na pandemię i przerwaną intensywność Festiwalu wyjątkowo w tym roku nie będziemy rozstrzygać Plebiscytu Publiczności – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska.

 „Rodzina” to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem – sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała. Ogromnie się cieszę, że Wojciech Malajkat przyjął propozycję reżyserii sztuki Słonimskiego – dodaje Ewa Pilawska.

Chciałbym, żeby ten spektakl zabrał głos w dyskusji. Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości – czasem na siłę. „Rodzina” Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy? – podkreśla Wojciech Malajkat. Strasznie pomieszały nam się pojęcia i definicje. I tym spektaklem chcielibyśmy coś uporządkować. Byłbym skrajnym optymistą, gdybym zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość. Z pewnością jednak „Rodzina” postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie – zaznacza reżyser.

Choć obecnie nie możemy grać na żywo, nie narzekamy na brak zajęć. Dominuje duch twórczości, trwają intensywne próby – tworzymy w Teatrze taką „wyspę marzycieli” – dodaje Ewa Pilawska.Kolejne prezentacje „Rodziny” online odbędą się 22, 29, 30 i 31 grudnia. Kilkanaście prezentacji zaplanowano również w styczniu 2021. Bilety można kupować na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie: 20 groszy.

„Rodzina”
Autor: Antoni Słonimski
Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/ Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi.

Wsparcie ze środków Funduszu Wsparcia Kultury – Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design