Search
Generic filters
Wspomnienia

Andrzej Baranowski

20.11.1950 - 
08.10.2024 -
Z żalem żegnamy Kolegę mocno związanego z naszym Stowarzyszeniem i jego siedzibą, w której przez lata był niemal rezydentem, a przez to świadkiem wszelkich zdarzeń, szczególnie tych barwnych, w Klubie SPATiF-u.

Był członkiem ZASP-u od 1977 roku, roku ukończenia Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i debiutu na scenie Teatru Ateneum, gdzie wcielił się w postać Grafa Tadeusza von Krasickiego w „Wielkim Fryderyku” Nowaczyńskiego w reżyserii Józefa Grudy.

Na deskach tego teatru stworzył dziesiątki ról, m.in. Gliwusia Kretowiczka w „Onych” i Alfreda hrabiego de la Tréfouilla w „Matce” Witkiewicza, Waltera-Karawana w „Operze za trzy grosze” Brechta, Horacego Boucheta w „Grze miłości i śmierci” Rollanda, Bernarda w szekspirowskim „Hamlecie”, czy Serwanta w „Trans-Atlantyku” Gombrowicza.

Kolejne etapy jego artystycznej wędrówki prowadziły przez warszawski Teatr Rozmaitości, Studio Teatr Test (Teatr Mentalny) Andrzeja Marii Marczewskiego, Teatr Nowy w Łodzi, czy Teatr Mały w Tychach na Teatrze Polskiego Radia skończywszy.

W teatrze był Wiarusem w „Warszawiance” Wyspiańskiego, Episatesem i Alcybiadesem w „Obronie Ksantypy” Morstina, Berliozem w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, Luckym w „Czekając na Godota” Becketta, Żydem w „Weselu” Wyspiańskiego, czy Ojcem w „Sanatorium pod Klepsydrą” Schulza. Młodzi widzowie oklaskiwali jego Pilota w „Małym Księciu” Saint-Exuperego, czy tytułowego „Kubusia Puchatka” Milna.

Dzisiaj trudno pogodzić się z myślą, że już nie przywita nas wesoło w progach ZASP-u.

Żegnaj!

 

Andrzej Baranowski
fot. Edyta Garnowska
Autor: Maria Wilma-Hinz

Zobacz również