Trójmiejski Międzynarodowy Dzień Teatru

Trójmiejski Międzynarodowy Dzień Teatru

Na tegoroczne świętowanie - artyści, ludzie teatru oraz pomorskie i miejskie władze spotkali się nieco później niż zwykle, z uwagi na przypadającą 27 marca niedzielę wielkanocną.

4 kwietnia, o godzinie 16.00 odczytaniem orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, tym razem autorstwa Anatolija Wasiljewa oraz wysłuchaniem pani Anny Augustynowicz, która skierowała orędzie po polskiego środowiska teatralnego, rozpoczęło się trójmiejskie Święto Teatru. Rozmaitym wydarzeniom dziejącym się na scenie towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez panią Odette Dąbrowską i jej zespół, a całą galę prowadzili aktorzy Teatru Wybrzeże Agata Bykowska i Jakub Mróz.

Jak co roku, chwile wzruszenia i zadumy towarzyszyły przygotowanym wspomnieniom o tych, którzy w ubiegłym roku odeszli na niebiańskie sceny. Pamiętano o członkach naszego Oddziału –Annie Węgrzyn-Śliwińskiej,  Halinie Gerhard-Bobrowskiej, Jerzym Szymańskim, Jerzym Dąbkowskim, Andrzeju Redoszu  i Stefanie Iżyłowskim.

Małgorzata Talarczyk, przewodnicząca naszego Oddziału złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia zawodowych sukcesów, a z okazji minionego niedawno Dnia Artysty Weterana, listami gratulacyjnymi i bukietami kwiatów zostali uhonorowani nasi wieloletni członkowie: Halina Winiarska-Kiszkis, Aleksander Skowroński i Bogusław Jerke.

Od kilku lat pamiętamy również o zasłużonych ludziach teatru, osobach, które pracując za kulisami są współtwórcami sukcesów artystycznych. W tym roku srebrne maseczki z bursztynem, dyplomy i bukiety kwiatów otrzymali: pani Teresa Manthey i pan Benedykt Sturmowski z Opery Bałtyckiej, pani Wanda Matczuk-Szmidt i pan Sławomir Wymysłowski z Teatru „Miniatura” oraz pan Bernard Kamzol – realizator dźwięku na estradzie i w studio radiowym.

Wszystkim nagrodzonym podziękowano gromkimi brawami, po czym nastąpiła ta część spotkania, która budzi zawsze największe emocje –ogłoszenie decyzji Kapituł, przyznających nagrody teatralne.

I tak, z rąk Prezydenta  Gdańska, pana Pawła Adamowicza Nagrody Teatralne Miasta Gdańsk otrzymali artyści Teatru Wybrzeże: Ewelina Marciniak – za reżyserię spektaklu „Portret damy”, Mirosław Baka – za rolę George’a w spektaklu „Kto się boi Wirginii Woolf?” i Marcin Miodek za rolę Piotra Tumana w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”. Spektaklem roku w Gdańsku został „Kto się boi Wirginii Woolf” Teatru Wybrzeże, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Podczas gali zostały również wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (z okazji jubileuszy pracy artystów). Tegoroczni beneficjenci to: Hanna Miśkiewicz, Jolanta Darewicz, Jadwiga Sankowska, Jacek Gierczak (wszyscy z Teatru „Miniatura”), Andrzej Nowiński, Zbigniew Olszewski i Cezary Rybiński (Teatr Wybrzeże).

Koperty z decyzjami Kapituły Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego otworzył i nagrody wręczył Marszałek Mieczysław Struk. Laureaci tej Nagrody za rok 2015 to:

Agata Duda-Gracz – za reżyserię spektaklu „Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła w Teatrze Muzycznym w Gdyni (tę nagrodę w imieniu laureatki odebrała grupa kapitalnie prezentujących się aktorów Teatru Muzycznego), Katarzyna Dałek – za dwie kreacje w Teatrze Wybrzeże: Honey w „Kto się boi Wirginii Woolf?” i Isabeli Archer w „Portrecie damy” oraz Katarzyna Borkowska – za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł w spektaklu „Portret damy”. Przedstawieniem roku w województwie pomorskim została koprodukcja Teatru Wybrzeże i Teatru Szekspirowskiego, przygotowana na scenę elżbietańską – „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera.

Gorąca atmosfera, towarzysząca wręczaniu nagród teatralnych, po zakończeniu części oficjalnej przeniosła się na foyer teatru i powoli rozładowywała się przy tradycyjnie suto zastawionych stołach.

Taki się już utarł zwyczaj, że Nagrody Teatralne Prezydenta Miasta Gdyni i dyrektorów gdyńskich teatrów przyznawane są podczas marcowych premier w Teatrze Miejskim w Gdyni.

31 marca, na uroczystości MDT w Teatrze Miejskim w Gdyni nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego, pana Igora Michalskiego otrzymali: Sara Ławniczak (tancerka), Genowefa Daciuk (pracownia kostiumów), Mirosław Pitucha (klimatyzacja), Józef Baranowski i Włodzimierz Barcikowski (pracownia scenografii). Nagrodę Dyrektorów Teatru Miejskiego w Gdyni otrzymali: Dariusz Szymaniak (aktor), Grzegorz Wolf (aktor), Ewa Gawron (suflerka), Piotr Groch (stolarz), Andrzej Formella (oświetleniowiec) i Marek Perkowski (kierownik techniczny).

2 kwietnia, podczas premiery spektaklu „Z życia glist” w Teatrze Miejskim nagrody teatralne przyznał też prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Wyróżnieni zostali aktorzy i pracownice Teatru Muzycznego – Mariola Kunicka, Małgorzata Siewert, i Sebastian Wisłocki oraz Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni: Elżbieta Mrozińska, Jagoda Pikiewicz, Szymon Sędrowki i Bogdan Smagacki.

Autorką wszystkich załączonych zdjęć jest pani Renata Dąbrowska.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

MARIAN KOŁODZIEJ. Artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy, twórca ołtarzy papieskich w Gdańsku i Sopocie, przez wiele lat związany Teatrem Wybrzeże. Honorowy Obywatel Gdańska.
Z wielkim żalem żegnamy naszą Koleżankę Bogusławę Czosnowską, wieloletnią aktorkę, reżyserkę i pedagoga. Zasłużoną członkinię naszego Stowarzyszenia, w latach 1961 – 1965 Przewodniczącą Oddziału ZASP w Gdańsku. Zmarła 4 sierpnia 2021 r. w Gdańsku.
W prawdziwie letniej atmosferze, po upalnym, dobiegającym końca dniu, na Wzgórzu zwanym Pogańską Górą, odbyła się uroczystość niezwykła, choć nie pierwsza w cyklu spotkań „Spojrzenie na Gdańsk”. Pod okiem pana Witolda Burkiewicza - Profesora Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, scenografa przestrzeni, autora tego projektu - zaaranżowano kolejną przestrzeń widokową miasta.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design