STATUETKA – Nagroda Oddziału ZASP we Wrocławiu 2018

STATUETKA – Nagroda Oddziału ZASP we Wrocławiu 2018

Autorką statuetki jest prof. MAŁGORZATA DAJEWSKA, wybitna polska rzeźbiarka w szkle. Statuetka będąca szklaną formą przestrzenna jest coroczną Nagrodą Oddziału ZASP we Wrocławiu, przyznawaną za wybitne osiągnięcia artystyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Małgorzata Dajewska
Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu, 1982. Od 1984 roku pracownik dydaktyczny tej uczelni, a od 2001 roku profesor zwyczajny. Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła w latach 2005–2008 oraz ponownie od 2012 roku. Prowadzi II Pracownię Szkła Artystycznego w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Od 2008 roku członek Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego. Od 2009 roku członek Rady Programowej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze; od 2014 roku pełni funkcję Przewodniczącej Rady.

I nagroda w konkursie „Szkło ’95”, 1995; Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za zestaw stołowy Aquarius, 1996; Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, 2006; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2009; odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2012; Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2013.
Udział w 18 wystawach indywidualnych w kraju oraz w Belgii i Niemczech, m.in.: Muzeum Miejskie Wrocławia, 2006. Udział w ponad 120 wystawach grupowych w Polsce oraz w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Japonii, Kuwejcie, Meksyku, Niemczech, Szwajcarii, USA i we Włoszech, m.in.: Europejski Konkurs Szkła 2008 (European Glass Context 2008), Bornholm, Dania.
Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: Muzeum Szkła w Ebeltoft (Glasmuseet Ebeltoft), Dania; Muzea Watykańskie, Watykan; Muzeum Narodowe w Poznaniu; Muzeum Narodowe w Warszawie; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Lubi zwierzęta (ma pięć kotów, suczkę i papugę kakadu), w wolnych chwilach pisze wiersze.

źródło: https://www.europeanglassfestival.com/pl/node/229

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Z wielkim zadowoleniem chcemy poinformować, że nasza Koleżanka Wanda Ziembicka-Has otrzymała Złotą Odznakę Honorową Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo". Odznakę przyznaje Prezydent Wrocławia, po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki. Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem, przyznawanym za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. Nagroda została wręczona przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dniu 24 czerwca 2021 r. podczas Sesji Uroczystej Rady Miejskiej w Starym Ratuszu.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design