Posiedzenie nr 45/ kadencji 2021-2025 w trybie stacjonarnym, w dniu 20 grudnia 2024r.
W dniu 20 grudnia 2024 r. o godz. 11:00 Zarząd Główny ZASP odbył 15. posiedzenie w 2024 r., zwołane przez Prezesa ZG ZASP w trybie stacjonarnym. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego ZASP, przedstawiciele Głównej Komisji Rewizyjnej ZASP, Dyrektor Generalny Biura ZASP, Dyrektor ds. Organizacyjnych Biura ZASP, mecenas współpracującej z ZASP kancelarii prawnej z Warszawy, mecenas kancelarii prawnej z Krakowa, Przewodnicząca i Wiceprzewodniczący Komisji SKE ZASP oraz pracownik Biura Zarządu Głównego ZASP. Posiedzeniu przewodniczył Prezes ZASP, który po przywitaniu uczestników otworzył obrady, stwierdził prawidłowość ich zwołania oraz zdolność do podejmowania uchwał. Zarząd przyjął zaproponowany porządek obrad.
Prezes przedstawił informacje dotyczące swoich aktywności i działań na rzecz ZASP w okresie od 18 listopada do 20 grudnia 2024 r., pomiędzy posiedzeniami Zarządu Głównego ZASP. W ramach tych działań: uczestniczył w spotkaniu Komisji SKE dotyczącym naboru wniosków; brał udział w zebraniu Sekcji Teatrów Dramatycznych; odbył spotkanie z Dyrektorem Generalnym oraz pełnomocnikiem ds. DAW w sprawie wyboru kandydata na stanowisko dyrektora DAW Skolimów; uczestniczył w benefisie Bogdana Łazuki; spotkał się z mecenasem kancelarii prawnej w sprawie możliwości podjęcia kroków prawnych dotyczących naruszenia dobrego imienia ZASP podczas Współkongresu Kultury; wraz z Wiceprezes uczestniczył w jubileuszu teatru w Zabrzu; brał udział w Plenarnym Zebraniu Sekcji Tańca i Baletu oraz w oficjalnej części uroczystości tej sekcji, podczas której wręczano nagrody i medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; uczestniczył w benefisie z okazji 50-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Góreckiego, podczas którego Jubilat odebrał Złoty Krzyż Zasługi z rąk Doradcy Prezydenta RP, Tadeusza Deszkiewicza, oraz Złoty Krzyż Małopolski, wręczony przez Jerzego Fedorowicza; był obecny na Plenarnym Zebraniu Sekcji Teatrów Muzycznych; spotkał się z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w sprawie pozyskania środków finansowych; prowadził rozmowy w warszawskim oddziale ZUS-u; uczestniczył w uzgodnieniach organizacyjnych dotyczących styczniowej uroczystości jubileuszowej Joanny Rawik; na zaproszenie wziął udział w Plenarnym Zebraniu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP; reprezentował ZASP na innych spotkaniach okołoświątecznych; brał udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Stanisława Tyma; uczestniczył w posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury, która obradowała na temat emerytur oraz statusu artysty. Złożył szczegółowy raport z przebiegu tego spotkania; w dniu 19 grudnia uczestniczył w uroczystej Wigilii w Skolimowie, finansowanej przez Fundację Artystów Weteranów ZASP. Ponadto Prezes odbywał narady i spotkania w siedzibie ZASP w sprawach organizacyjnych, finansowych oraz personalnych.
W dalszej części posiedzenia Sekretarz ZASP przedstawiła informacje dotyczące bieżącej korespondencji, referując zagadnienia wynikające z pism kierowanych do ZASP w okresie między posiedzeniami. W korespondencji znalazły się: prośby o patronaty, w tym sześć wniosków od teatrów lalkowych z całej Polski oraz jeden dotyczący patronatu dla laureatów młodzieżowej wystawy malarskiej; pismo od Oddziału ZASP w Szczecinie i Sekcji Teatrów Muzycznych z prośbą o poparcie starań o współfinansowanie Opery na Zamku przez MKiDN; pismo od Sekcji Scenografów dotyczące zmiany w Regulaminie Nagrody im. Leona Schillera; pismo interwencyjne od Sekcji Reżyserów w sprawie naruszenia ustaleń wewnętrznych dotyczących delegacji na „Forum Młodej Reżyserii”; pisma od Głównej Komisji Rewizyjnej (GKR) dotyczące wyboru delegatów na Walne Zebranie Delegatów (WZD) oraz wniosku o dofinansowanie działalności GKR ze środków budżetowych; pismo od redakcji „Scen Polskich” w sprawie budżetu na 2025 rok oraz w sprawie zamieszczania listy jubileuszy artystycznych członków ZASP piśmie „Sceny polskie”. Każde z pism zostało omówione, a zgłoszone wnioski i kwestie poddano dyskusji.
Omówiono również inne pisma indywidualne wystosowane przez członków ZASP, dotyczące uzupełnienia Regulaminu Udostępniania Dokumentów oraz porozumienia w sprawie zwrotu środków z Funduszy SKE. Poruszono także kwestie związane ze składkami członkowskimi oraz efektywnością wywiązywania się członków ZASP ze zobowiązań w kontekście praw gwarantowanych przez Statut ZASP. Po dyskusji zaproponowano doprecyzowanie tych zagadnień w Statucie ZASP na najbliższym Walnym Zebraniu Delegatów (WZD).
Sekretarz przekazała również informacje organizacyjne dotyczące terminów sprawozdawczości za 2024 rok.
Kolejnym omawianym zagadnieniem były reperkusje dla ZASP po Współkongresie Kultury, który odbył się w Warszawie. Podczas tego wydarzenia publicznie poruszano wewnętrzne sprawy ZASP, co spotkało się z szerokim odzewem w komentarzach na temat organizacji i wywołało oburzenie wśród jej członków. Członkowie Zarządu wyrazili swoje opinie oraz przedstawili sugestie dotyczące działań mających na celu obronę dobrego imienia ZASP.
Zaproszona na posiedzenie ZG ZASP Przewodnicząca Komisji SKE ZASP, przed omówieniem Szczegółowych warunków dostępu beneficjentów do świadczeń w zakresie działalności socjalnej, kulturalnej i edukacyjnej, przedstawiła zebranym treść swojej rezygnacji z członkostwa w Zarządzie Sekcji Filmu, Serialu i Teatru Telewizji. Swoją decyzję uzasadniła brakiem akceptacji dla niegodnych zachowań niektórych członków Zarządu tej sekcji.
Podczas posiedzenia omówiono schematy działań oraz sugestie Komisji SKE dotyczące realizacji obowiązujących procedur. Przedstawiono także elementy wymagające uzasadnionych poprawek i dalszej analizy.
Kolejnym omawianym zagadnieniem była sprawa relacji dotyczących ZZAP/SFP i ZASP w kontekście trwających rozbieżności i braku konsensusu, co do zasadniczych kwestii związanych z różnymi stanowiskami i opiniami w rozstrzyganiu spraw dotyczących organizacji zbiorowego zarządzania. Bieżący ogląd sytuacji przedstawiał pełnomocnik Zarządu Głównego ZASP ds. kontaktów ze związkami zawodowymi i Prezes ZASP.
Mecenas kancelarii prawnej z Krakowa przedstawił szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad rozliczania użytkowników w zakresie usług medialnych. Omówił opracowanie dokumentów zgodnie z nowymi regulacjami oraz poinformował o odbytych spotkaniach roboczych i przygotowanych projektach w tym obszarze.
Zwrócił uwagę na szereg kwestii wymagających ustalenia po nowelizacji ustawy, w tym na konieczność uchwalenia nowych stawek wewnętrznych. Podkreślił, że stawki zawarte w tabelach powinny zostać podniesione, a stawki za nadawanie muszą być spójne. Zasugerował również zaprojektowanie i przedstawienie odpowiedniej siatki stawek, która spełniałaby aktualne wymogi.
Dyrektor Generalny ZASP przedstawił informacje dotyczące projektu budżetu ZASP na 2025r. W oparciu o przygotowane tabele omówił przyjęte założenia do planu budżetowego ZASP na kolejny rok. Przedstawił również, na podstawie przygotowanych materiałów, projekt budżetu działalności SKE na 2025 r.
Przedstawiona została również nowa Tabela stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego brutto pracowników Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie oraz pracowników DAW Skolimów od dnia 01.01.2025 roku
W ramach przygotowanych na posiedzenie uchwał, podjęto uchwały w następujących sprawach: wypłaty zawieszonych diet dla członków Zarządu Głównego ZASP; porozumienia z Dariuszem Kordkiem; przyznania pracownikom Biura Zarządu Głównego ZASP oraz pracownikom Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie premii; środków na wykonani instalacji przyzywowej w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie
W dalszym przebiegu posiedzenia dyskutowano w przedmiotowych bieżących sprawach dotyczących ZASP. Wymieniano wzajemne poglądy i opinie między członkami.
Na tym posiedzenie zakończono. Czas trwania posiedzenia ok 6,5 godz. w tym przerwy.
Sekretarz ZG ZASP
Urszula Drzewińska