Posiedzenie nr 44 / kadencji 2021-2024 w trybie zdalnym, w dniu 18 listopada 2024r.
W dniu 18 listopada 2024 r. o godz.11.00 Zarząd Główny ZASP spotkał się na 14. posiedzeniu w 2024r., zwołanym przez Prezesa, w trybie zdalnym. Uczestniczyli w nim członkowie ZG ZASP, przedstawiciele GKR ZASP, Dyrektor Generalny Biura ZASP, Dyrektor ds. Organizacyjnych Biura ZASP, mecenas współpracującej z ZASP kancelarii prawnej z Warszawy, pracownik Biura Zarządu Głównego ZASP. Posiedzeniu przewodniczył Prezes ZG ZASP, który otworzył obrady. Po stwierdzeniu prawidłowości zwołania posiedzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał, Zarząd przyjął zaplanowany porządek obrad.
Na wstępie Prezes przedstawił informacje dotyczące swoich aktywności i wykonywanych pracach na rzecz ZASP pomiędzy posiedzeniami ZG ZASP, tj. od 16.10.2024r. do 18.11.2024 r. W tym czasie obecny był w Teatrze Lalek „Guliwer”; uczestniczył w zebraniu Komisji do spraw odznaczeń ZASP; uczestniczył w promocji książki prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej w Instytucie Teatralnym; odbył rozmowy w sprawie pozyskania dodatkowych środków dla Skolimowa; spotkał się z dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi; odbył spotkanie z doradcą Prezydenta RP w sprawie odznaczeń państwowych. o które wystąpił ZASP; uczestniczył w spotkaniu z marszałkiem województwa mazowieckiego; złożył podziękowania i kwiaty od ZASP odchodzącej z Instytutu Teatralnego Elżbiecie Wrotnowskiej- Gmyz; załatwiał sprawy notarialne dotyczące unormowania prawnego działki w podwórzu siedziby ZASP; brał udział w Plenarnym Zebraniu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych ; uczestniczył w konferencji teatru w Zabrzu; wziął udział w mszy żałobnej śp. Elżbiety Zającówny; odbył kolejne spotkanie z dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi w sprawie Gali Sylwestrowej oraz wręczenia przyznanego przez marszałka województwa mazowieckiego Medalu Pamiątkowego „Pro Masovowia” choreografce, przewodniczącej Sekcji Tańca i Baletu ZASP Monice Myśliwiec; wraz z członkami Sekcji Tańca i Baletu obecny był na premierze spektaklu baletowego w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie w imieniu marszałka województwa mazowieckiego wręczał wskazaną powyżej nagrodę; w UMWM spotkał się w sprawie pozyskania środków na przychodnię rehabilitacyjną w Skolimowie; w indywidualnych sprawach spotykał się z członkami ZASP; odbywał narady z członkami Zarządu i kierownictwem ZASP oraz mecenasem kancelarii prawnej z Warszawy; uczestniczył we Współkongresie Kultury w Warszawie; przedstawił też informacje dotyczące jednego z paneli, na którym publicznie podnoszone były, przez uczestników tego panelu, w tym członków ZASP, wewnętrze sprawy dotyczące stowarzyszenia ZASP.
Po informacjach w kwestii wystąpień na kongresie i poruszanych tam spraw ZASP, członkowie Zarządu odbyli dyskusję, w efekcie której będą powzięte adekwatne do tej sytuacji decyzje i kroki. Członkom Zarządu przesłane zostaną materiały dokumentujące zaistniałe na kongresie wypowiedzi.
Kolejny temat dotyczył egzaminów eksternistycznych i ich możliwości przeprowadzania przez ZASP. Nadal nie ma jasności w sprawie warunków i trybu przeprowadzania takich egzaminów. Toczą się rozmowy w kręgach ministerialnych. ZASP nieustannie powraca do tematu ale rozwiązań w tej kwestii ze strony decydentów brak.
Podczas dyskusji Prezes przedstawił swoją wersję przeprowadzania egzaminów przez ZASP.
W sprawie związanej z regulacjami w Zespole ds. wizerunku ZASP, zaproponowano powiększenie składu o dodatkową osobę spośród członków Zarządu. Propozycja została przyjęta. Rozszerzono skład osobowy. Członkowie Zespołu z grona Zarządu, wyjaśniali między sobą zdarzenia organizacyjne powstałe w trakcie prac zespołu. Była też mowa o opracowaniu dalszej strategii i kontynuacji dotychczasowych działań przez Zespół.
W informacjach Sekretarza omówione zostały pisma, które wpłynęły do Zarządu pomiędzy posiedzeniami Zarządu Głównego. Dotyczyły one: prośby o umorzenie zaległych składek członkowskich. Po opinii Skarbnika i dyskusji w temacie, sprawę przekazano do Oddziału ZASP w Warszawie. Kolejne pismo to prośba w sprawie cofnięcia decyzji wobec braku dopełnienia procedur związanych z SKE. Zarząd podtrzymał decyzję w tej sprawie. Przedstawione zostało zgłoszenie Oddziału ZASP w Szczecinie rekomendujące osoby do uzupełnienia składu Komisji ds. SKE. Oddział ZASP w Katowicach i Oddział ZASP w Warszawie przesłał kandydatów do Komisji ds. inkasa i repartycji celem uzupełnienia składu tej Komisji, po rezygnacji z prac w Komisji osób rekomendowanych przez te Oddziały. Następnie omówione zostały dwa pisma dotyczące udzielenia patronatów honorowych. Pozytywnie rozpatrzone zostało pismo w sprawie udzielenia pozwolenia na złożenie wniosku z ramienia ZASP do MKiDN w konkursie-Teatr.
Dyrektor Generalny wraz z mecenasem kancelarii prawnej z Warszawy referowali temat dotyczący rozwiązania sprawy rozliczenia i zwrotu środków z Funduszy SKE ZASP. Po dyskusji, propozycja została zaakceptowana i zostanie przyjęta w drodze uchwały ZG ZASP.
Dyrektor Generalny wraz z pełnomocnikiem Zarządu Głównego ZASP ds. Skolimowa, przedstawili informację w sprawie wyboru kandydata na stanowisko Dyrektora DAW w Skolimowie. Drugi nabór nie zakończył się powodzeniem z powodów leżących po stronie osób ubiegających się o to stanowisko. W związku z powyższym, ogłoszony zostanie kolejny nabór na to stanowisko.
Przystąpiono do omawiania kolejnego obszernego zagadnienia, jakim jest zmiana i przygotowanie projektów nowych zapisów dotyczących Szczegółowych warunków dostępu beneficjentów do świadczeń w zakresie działalności socjalnej, kulturalnej lub edukacyjnej (Regulaminy SKE) opracowanych przez zespół, wyznaczony do tych prac przez Zarząd Główny we współpracy z Komisją ds. SKE. Dyrektor ds. organizacyjnych przedstawiła preferowane zmiany z uwzględnieniem pojęć i nazewnictwa, zwracając uwagę na różnice między finansowaniem a dofinansowaniem projektów we wnioskach. Uwagę zwróciły też zapisy dookreślające zaproponowane limity. Trwała dyskusja, którą zakończono ustaleniem, że do końca tygodnia zostanie przygotowana wersja końcowa, po uzgodnieniu wniesionych poprawek i konsultacji prawnej.
Następnie Dyrektor ds. organizacyjnych przedstawiła Zarządowi raport dotyczący prawidłowości rozliczeń finansowych i spełnienia wymogów dla wniosków z SKE po zamknięciu projektów. Podsumowała, że po sprawdzeniu na 29 zatwierdzonych do realizacji wniosków, tylko 12 jest kompletnie rozliczonych. Pozostałe są niekompletne i wymagają uzupełnienia braków formalnych, są również takie, które po sprawdzeniu wymagają zwrotu środków do SKE. Ustalono, że zostanie wysłana informacja do beneficjentów wzywająca do uzupełnienia uchybień. Głos zabierali w tym temacie oprócz członków Zarządu, obecni na posiedzeniu przedstawiciele GKR. Podkreślano również konieczność ścisłego przestrzegania regulaminów SKE i zgodnego z nimi rozliczania projektów.
Zarządzono przerwę w posiedzeniu do 26 listopada 2024r., do godz.11.
W dniu 26 listopada 2024r. obrady Zarządu Głównego ZASP zostały wznowione. Stwierdzono prawidłowość posiedzenia w tym zdolność do podejmowania uchwał przez Zarząd. Na wstępie Prezes udzielił głosu kol. pełnomocnik ds. DAW w Skolimowie, która przedstawiła aktualną informację w sprawie naboru kandydatów na stanowisko dyrektora w DAW. Omówiła sytuację i wniosła o udzielenie zgody Zarządu na przyjęcie kandydata na okres próbny 6 miesięcy.
Kontynuowano dyskusje związaną ze zmianą zapisów w Szczegółowych warunkach dostępu beneficjentów do świadczeń w zakresie działalności socjalnej, kulturalnej lub edukacyjnej. Końcowe zmiany zostały wypracowane w porozumieniu z Komisją ds. SKE. Ustalono termin do zatwierdzenia zmian przez Zarząd.
Dyrektor Generalny ZASP omówił projekt porozumienia tymczasowego w sprawie kin studyjnych. Komisja ds. inkasa i repartycji wyraziła negatywne stanowisko dotyczące podpisania tego porozumienia.
Następnie Dyrektor Generalny omówił wykonanie budżetu za III kwartał 2024r. Przedstawił dane liczbowe i procentowe wykonania na podstawie tabel w poszczególnych grupach. W posumowaniu zaznaczył, że trzeba pilnować wydatków i minimalizować koszty na ile jest to możliwe, żeby zamknąć rok rozliczeniowy 2024r.
Do wolnych głosów i wniosków przeniesione były tematy, które wymagały omówienia a nie były objęte porządkiem obrad.
Prezes oddał głos Sekretarz, która omówiła bieżącą korespondencję. Pisma dotyczyły: prośby o udzielenie przez ZASP rekomendacji; Oddziału ZASP w Krakowie o przesunięcie terminu promocji wydawnictwa, Sekcji Tańca i Baletu w sprawie zmian w harmonogramie we wniosku do SKE i drugie w sprawie zabezpieczenia dodatkowych środków w budżecie tej Sekcji na 2025r., pismo Sekcji Krytyków Teatralnych o zabezpieczenie kwoty na Nagrodę im. A. Nardellego, prośby o dofinansowanie Scen Polskich w 2025r. ze środków SKE, pismo w sprawie notatki służbowej; w sprawie zmiany sekcji podstawowej. Po dyskusji i uzgodnieniach dotyczących odpowiedzi w powyższych sprawach, Prezes odczytał pisma informacyjne od członków Zarządu Głównego. Otworzył dyskusję wyjaśniającą sprawy. Prezes odniósł się też do Kongresu Kultury i spraw poruszanych przez uczestników z ZASP na tym wydarzeniu. Po wyczerpaniu tematu zamknięto dyskusję zakończoną konkluzją o podjęciu stosownych kroków w celu wyjaśnienia kwestii spornych.
Podjęty został temat nieuregulowanych składek członkowskich w kontekście zgłoszeń na delegatów na WZD. Mecenas wyjaśniał aspekty prawne. W tej sprawie głos zabrali również przedstawiciele GKR. Ustalono przygotowanie i rozesłanie pism przypominających o obowiązku uregulowania składek członkowskich.
Były również zgłaszane wnioski przez członków Zarządu w sprawach różnych.
Wstępnie ustalono termin grudniowego posiedzenia Zarządu (17 lub 18 grudnia). Przekazana została informacja o terminie Wigilii w DAW zaplanowanej na 19 grudnia 2024 r. Na tym obrady zamknięto i zakończono posiedzenie.
Czas trwania posiedzenia ok 5 godzin część pierwsza, część druga po przerwie, ok. 5 godz. w tym przerwy.
Sekretarz ZG ZASP
Urszula Drzewińska