Odeszła wspaniała artystka, TERESA KUJAWA

Odeszła wspaniała artystka, TERESA KUJAWA

Teresa Kujawa  (11.12.1927 – 28.04.2020)

Była legenda wrocławskiej opery. Miała 93 lat. Była tancerką, choreografką i pedagogiem. Reżyserowała przedstawienia we wszystkich polskich scenach muzycznych. Pracę na scenie rozpoczęła przed siedemdziesięciu laty w 1949 r.  w Teatrze Dolnośląskim. 

Jej prace choreograficzne gł. w operach Wrocławia, Poznania (także w Polskim Teatrze Tańca), w Teatrze Wielkim w Łodzi i Teatrze Wielkim w Warszawie (1982–86); wystawiła m.in. Rzeźby mistrza Piotra muzyka R. Twardowskiego (1971), Yermę muzyka M. de Falli (1972), Medeę muzyka J. Łuciuka (1975); film. wersja Bolera M. Ravela (1964, wespół z L. Ławrowskim); wykonawczyni gł. partii w wielu baletach, m.in. w telew. balecie C. Drzewieckiego Dom Bernardy Alba.

Mieszkała we Wrocławiu. Przez wiele lat była członkinią wrocławskiego Oddziału ZASPu.

Teresa Kujawa urodziła się w 1927 roku w Bydgoszczy. Ukończyła Technikum Kinematografii w Poznaniu oraz Wydział Pedagogiczny Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Debiutowała w sztuce „Słomkowy kapelusz” Eugne Labiche`a w reżyserii Jerzego Waldena w 1949 roku na deskach ówczesnego Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Także w roku 1949, wcieliła się w tytułową rolę Dziewczyny w suicie baletowej Tadeusza Szeligowskiego „Paw i dziewczyna” w reżyserii Zygmunta Patkowskiego. Przez wiele lat była tancerką w Operze Dolnośląskiej, Operze Poznańskiej oraz współpracowała z Theatre d’Art du Ballet w Paryżu.

W Operze Wrocławskiej była autorem choreografii m.in. do „Dziadka do orzechów” i „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego, „Coppélii” Léo Delibesa, „IV Symfonii koncertującej” Karola Szymanowskiego, czy „Exodusu” Wojciecha Kilara. Stworzyła także wiele choreografii do spektakli operowych.

Była kierownikiem baletu w Operze Wrocławskiej oraz Teatrze Wielkim w Łodzi, choreografem w Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze we Wrocławiu, Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego.

Pracowała również jako pedagog w szkołach baletowych w Poznaniu, Warszawie oraz w Moskiewskiej Akademii Tańca, wykładającym techniki tańca hiszpańskiego oraz polskich tańców narodowych. Została odznaczona m.in.:
Nagrodą Miasta Wrocławia (1982r.)
Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1985r.)
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986r.)
Nagrodą ZASP-u Terpsychora – za osiągnięcia w dziedzinie choreografii i pedagogiki (1998r.)
Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – za całokształt twórczości w dziedzinie choreografii (2007r.)
Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis (2007r.)

zdjęcie:  Anna Szopa-Klimso
źródło tekstu: Encyklopedii Teatru Polskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Z wielkim zadowoleniem chcemy poinformować, że nasza Koleżanka Wanda Ziembicka-Has otrzymała Złotą Odznakę Honorową Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo". Odznakę przyznaje Prezydent Wrocławia, po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki. Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem, przyznawanym za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. Nagroda została wręczona przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dniu 24 czerwca 2021 r. podczas Sesji Uroczystej Rady Miejskiej w Starym Ratuszu.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design