Oddział ZASP we Wrocławiu

Biuro Oddziału

Rynek Ratusz 26
50-101 Wrocław
tel./fax 71 343 67 58
o.wroclaw@zasp.pl

Kierownik biura
Grażyna Filipowska-Snieżek

Biuro czynne:
poniedziałek: 9:00 do 14:00
środa: 10:00 do 15:00
piątek: 9:00 do 14:00

Skład Zarządu Oddziału

Przewodnicząca
Urszula Drzewińska

Wiceprzewodnicząca
Wanda Ziembicka-Has

Wiceprzewodniczący
Piotr Bogusław Jędrzejczak

Sekretarz
Anna Szopa-Kimso

Skarbnik
Julian Żychowicz

Członkowie
Tadeusz Pszonka

Oddziałowa Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca – Jadwiga Postrożna
Członkowie:
Stanisław Jura
Antoni Bogucki

Aktualności

FOTOREPORTAŻ z uroczystości pogrzebowej śp. Danuty Balickiej

FOTOREPORTAŻ z uroczystości pogrzebowej śp. Teresy Kujawy-Knapik

Zebranie Zarządu Oddz. we Wrocławiu

Uprzejmie informujemy, że Zebranie Zarządu Oddziału ZASP we Wrocławiu odbędzie się 19 października 2020 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w siedzibie oddziału.

ZAPRASZAMY !!!

JOANNA CORTES – niespodziewanie odeszła po długiej chorobie

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 29 września 2020 r. odeszła nasza koleżanka JOANNA CORTES, wieloletnia członkini ZASP i wybitna postać polskiej sceny operowej.

Zarząd wrocławskiego Oddziału ZASP składa rodzinie i najbliższym najgłębsze kondolencje. Przez wiele lat związana była z Wrocławiem.

W imieniu rodziny zawiadamiamy, że pogrzeb JOANNY CORTES odbędzie się w czwartek 8 października o godz. 13:00 w Warszawie na Wólce Węglowej na Cmentarzu Północnym. W kaplicy zostanie odprawiona msza św. a następnie ceremonia pochówku.

JOANNA CORTES
Studia wokalno-aktorskie ukończyła z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1980), edukację kontynuowała w Niemczech i we Włoszech (Accademia Chigiana). Debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej partią Tatiany w Eugeniuszu Onieginie. Była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Poznaniu, współpracowała z Teatrem Muzycznym „Roma”. Występowała m.in. w partiach: Butterfly w Madame Butterfly Pucciniego, Elżbiety de Valois w Don Carlosie Verdiego, Matki Joanny w Diabłach z Loudun Pendereckiego, Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego, Małgorzaty w Fauście Gounoda, Santuzzy w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego.

Od 1992 roku jest solistką Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na deskach której śpiewała m.in. Lady Makbet w Makbecie Verdiego, Salome Straussa, Toscę Pucciniego, Halkę Moniuszki, Fedorę Giordana, Carmen Bizeta, Abigaille w Nabuccu Verdiego, Adalgizę w Normie Belliniego, Zyglindę w Walkirii Wagnera oraz Piłę w operze Ubu Rex Pendereckiego. W inscenizacjach Mariusza Trelińskiego śpiewała partie: Hrabiny w Andrei Chénier Giordana, Łariny w Onieginie i Hrabiny w Damie pikowej Czajkowskiego, Flory Bervoix w Traviacie Verdiego.

Jej Abigaille w Nabuccu Verdiego okrzyknięto najciekawszym osiągnięciem sezonu 1987/1988. Za rolę Carmen, najlepszą rolę kobiecą w sezonie 1991/92, otrzymała Złotą Maskę przyznawaną przez łódzkich recenzentów teatralnych. W Tosce pod dyrekcją Antona Coppoli wystąpiła w nowojorskiej National Grand Opera (1990). Śpiewała z Placidem Domingo (duet z Carmen Bizeta) podczas słynnego koncertu Serce dla Serc zorganizowanego przez prof. Zbigniewa Religę w Zabrzu (1992). Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim (Dies Irae, Polskie Requiem, Te Deum, Diabły z Loudun). Brała udział w światowej premierze opery Mikisa Theodorakisa Elektra (Luksemburg 1995) oraz opery Zygmunta Krauzego Iwona księżniczka Burgunda (Paryż 2004). Koncertuje w kraju i za granicą. Znakomicie przyjęto jej udział w przedstawieniu Toski (w 1992) w nowojorskiej National Grand Opera. Współpracuje również z Operą Bałtycką w Gdańsku.

Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą, a jej występy estradowe i spotkania z publicznością spotykają się z ogromną sympatią widzów. Występuje z dużym powodzeniem w repertuarze Marleny Dietrich w recitalu autorskim Lili Marleen z pianistą Mariuszem Rutkowskim.

Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Pierścienia w sezonie 1987/1988 za kreację Abigaille w Nabucco Verdiego oraz Złotej Maski za rolę Carmen (Teatr Wielki w Łodzi). Joanna Cortes jest laureatką odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”.

fot. Krzysztof Opaliński

źródło: https://teatrwielki.pl/ludzie/joanna-cortes/

Uroczystość Pogrzebowa śp. DANUTY BALICKIEJ

Zarząd Oddziału ZASP we Wrocławiu uprzejmnie informuje, że pogrzeb śp. DANUTY BALICKIEJ odbędzie się w poniedziałek 28.09.2020 r. o godz. 11.20 w Domu Pogrzebowym (kapicy) na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. 

JOANNA CORTES – niespodziewanie odeszła po długiej chorobie

Zarząd Oddziału ZASP we Wrocławiu uprzejmie informuje, że pogrzeb śp. TERESY KUJAWY-KNAPIK odbędzie się w poniedziałek 28.09.2020 r. o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym (kaplicy) na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Zarząd Oddziału ZASP we Wrocławiu uprzejmie informuje, że pogrzeb śp. TERESY KUJAWY-KNAPIK odbędzie się w poniedziałek 28.09.2020 r. o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym (kaplicy) na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Jednocześnie informujemy, że Opera Wrocławska dla oddania honoru i zasług Nestorki Teresy Kujawy-Knapik – tancerki, choreografa, reżyserki i pedagoga, szczególnie związanej z tą instytucją wystawia “Księgę Kondolencyjną” do wpisów bezpośrednich w dniach 25-27.09.2020 roku w godzinach 16.00-18.00 przy wejściu na widownię oraz umożliwi zainteresowanym wpis do księgi w formie elektronicznej poprzez stronę Opery Wrocławskiej.
Uroczystość ma charakter świecki państwowy.

Nekrolog na stronie Gazdety Wyborczej: http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,487304,Teresa-Kujawa-Knapik-inne.html

Zebranie Zarządu Oddz. we Wrocławiu

Uprzejmie informujemy, że Zebranie Zarządu Oddziału ZASP we Wrocławiu odbędzie się 21 września 2020 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w siedzibie oddziału.

ZAPRASZAMY !!!

GRATULACJE i ŻYCZENIA Zarządu ZASP Oddz. we Wrocławiu dla Jubilatów

Czasopismo SCENY POLSKIE opublikowało listę rocznic jubileuszy pracy artystycznej członków ZASP.

Zarząd wrocławskiego Oddziału ZASP gratuluje i składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Jubilatom. Życzymy dużo zdrowia i wielu jeszcze osiągnięć twórczych, a także siły do przekazywania bezcennej wiedzy młodym adeptom.

Lista wszystkich Jubilatów poniżej.

Aby powiększyć, wystarczy kliknąć w miniaturkę obrazka.

Przerwa urlopowa wrocławskiego Oddziału ZASP

Uprzejmie informujemy o przerwie urlopowej biura i Zarządu Oddziału ZASP we Wrocławiu w terminie

od 01 do 31 sierpnia 2020 r. 

KARTY SENIORA dla członków wrocławskiego Oddz. ZASP

Z inicjatywy Koleżanki Wandy Ziembickiej-Has Wiceprzewodniczącej ZASP we Wrocławiu i wsparciu Urzędu Miasta Wrocławia przyznano KARTY ZŁOTE i SZMARAGDOWE dla SENIORÓW, członków wrocławskiego Oddziału ZASP. Wszystkich kart było dziewiętnaście (5 szt. złotych i 14 szmaragdowych).

Karty odebrali z rąk Prezydenta Wrocławia Prezes ZG ZASP Krzysztof Szuster i Wanda Ziembicka-Has w dniu 15.07.2020 r. w Ratuszu.

Wszyscy członkowie ZASPu serdecznie dziękują Prezydentowi Miasta Wrocławia Jackowi Sutrykowi, Pani Dorocie Feliks Dyrektorce Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego we Wrocławiu i Wandzie Ziembickiej-Has za Karty Seniora. Niewątpliwie karty te bardzo pomogą wszystkim seniorom.

Elżbiecie Sidorowicz* kartę osobiście wręczyli Prezes ZG i Wiceprzewodnicząca w obecności członków Zarządu ZASP Oddziału Wrocławskiego.

* – wyrażono zgody na umieszczenie danych

Oddziały ZASP

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design