Oddział ZASP w Warszawie

Biuro Oddziału

Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
tel.: 22 696 79 44, 22 696 79 54
e-mail: o.warszawa(at)zasp.pl

Pracownik biura – Katarzyna Świerzbińska
Biuro czynne: poniedziałek, środa, piątek w godz. 10.00 – 14.00

Poniżej udostępniamy Państwu numer konta bankowego Oddziału ZASP w Warszawie
do wpłacania składek członkowskich. Konto dotyczy również kasy pogrzebowej.
Warszawa – PKO B.P.
78 1020 1026 0000 1802 0386 9823

Skład Zarządu Oddziału

Honorowy Przewodniczący Zarządu Oddziału
Ignacy Gogolewski

Honorowy Przewodniczący Zarządu Oddziału
Tomasz Grochoczyński

Przewodnicząca Zarządu Oddziału
Anna Golc

Sekretarz
Aleksander Trąbczyński

Aktualności

Komisja Pomocowa ZASP

Komunikat dla członków Oddziału Warszawskiego ZASP

Wobec zaprzestania działalności Komisji pomocowej w Oddziale Warszawskim ZASP,  wnioski w sprawie wsparcia finansowego, udzielanego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a spowodowanej stanem epidemicznym w kraju, należy przekazywać bezpośrednio do Komisji Głównej powołanej przez ZG ZASP, przesyłając je na adres: bip@zasp.pl, pocztą, lub dostarczając osobiście do siedziby Stowarzyszenia w Al. Ujazdowskich.

Komisja Pomocowa ZG ZASP

AKTORZY/SENIORZY

Zapraszamy do oglądania autorskiego, pięcioodcinkowego cyklu „Aktorzy/Seniorzy“, zrealizowanego przez Lenę Frankiewicz, a będącego cyfrowym zapisem rozmów o teatrze z seniorami zawodu aktorskiego.

Zwiastun projektu

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie,  klasa,  niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą  szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet „zakochaniu“, lub, jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl Aktorzy/Seniorzy. Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem), miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność,  stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl Aktorzy/Seniorzy. Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się, poza rozmowami, nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję –  nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia,  jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu.

Zapraszam na cykl Aktorzy/Seniorzy.

Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października 2020 na kanale youtube Aktorzy/Seniorzy, na stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu.

Lena Frankiewicz

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
Zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
Muzyka: Kamil Pater
Postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Materiał dostępny na kanale youtube Aktorzy/ Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie,  Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF –  honorowych patronów projektu.


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Wszystkie odcinki projektu znajdą Państwo na stronie zasp.pl w naszym nowym dziale „Sprawy seniorów„. Zapraszamy 23 października.

Podziękowania ze Sceny #cyberzasp

To było wspaniałe pięć miesięcy, które udowodniło, że trudne warunki tylko katalizują niezwykłe twórcze procesy.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt Scena SPATiF online w ramach CYBER ZASP. Udało nam się stworzyć 34 unikalne wydarzenia artystyczne i spotkania z twórcami, które trafiły do tysięcy widzów.

Dziękuję szczególne artystom ZASP: Elżbiecie Czerwińskiej, Beacie Łuczak, Małgorzacie Moskalewicz, Arturowi Gotzowi, Grażynie Kopeć, Adriannie Kućmierz, Ani Polarusz, Agacie Załęckiej, Agnieszce Makowskiej, Opowieściom z Borzych, Monice Szomko, Kamilowi Przystałowi, Katarzynie Post, Ninie Nu, Grzegorzowi Sierzputowskiemu, Magdalenie Daniel, Małgorzacie Majewskiej, Martynie Kliszewskiej, Jackowi Zawadzie, Sebastianowi Dudale, Judy Turan, Annie Kękuś, Maciejowi Dmochowskiemu, Łukaszowi Szymankowi, Anicecie Ochnickiej, Urszuli Nawrot, Marcie Kuszakiewicz, Aleksandrze Skorupie, Halinie Bednarz, Sylwi Najah, Monice Nowogrodzkiej, Grzegorzowi Gierakowi, Hannie Kochańskiej.

Podziękowania zechcą także przyjąć Anna Szawiel, Maria Wilma i Klaudia Powała (promocja), Magdalena Radgowska (ksiągowość), oraz Jakub Daniluk i Krzysztof Michalski (wsparcie techniczne).

Wszystkich gorąco zapraszam do obejrzenia naszych programów, które do 30 kwietnia dostępne pozostaną na kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

To była wielka przyjemność z Wami pracować.

z pozdrowieniami
Anna Golc
Koordynatorka Sceny SPATiF online

Galeria stworzeń pandemicznych

Jak w domowym zaciszu urządzić teatr cieni a przy okazji nie zwariować? Trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach tworzą wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Wśród październikowych propozycji znajdziemy spektakl na podstawie listów Bolesława Prusa, bajkę dla dzieci oraz opowieść muzyczną w rytmach salsy. Scena SPATiF na youtube zaprasza.

Program na październik:

01.10 godz. 19.00 „Reżyserka” – Aleksandra Skorupa / krótka forma filmowa

Dokument obrazujący jeden dzień z życia młodej reżyserki. Obserwujemy jej pracę z aktorami podczas prób oraz podglądamy sceny z życia prywatnego. Reżyserka to krótka opowieść o blaskach i cieniach zawodu, będącego w trudnej sytuacji zwłaszcza w czasach pandemii.

02.10 godz. 19.00 „Jak by tu nie zwariować?” – Halina Bednarz / spotkanie online

Pogaduszki o tym jak przetrwać z samym sobą i nie zwariować w czasie pandemicznych zawirowań. Jak się odnaleźć na nowo, zainspirować i zmotywować, stagnację przemienić w działanie i odnaleźć nowe pasje. Na spotkanie o drzemiącej w nas sile kreatywności zaprasza aktorka Halina Bednarz.

03.10 godz. 19.00 „Rytm – ruch – życie” – Sylwia Najah / muzyczna opowieść 

Sylwia Najah zaśpiewa i zaakompaniuje…sobie sama. Na jakich instrumentach – to na razie niespodzianka : powiem tylko, że rytm i ruch podtrzymywał we mnie życie w tym nieżyciowym dla aktorów czasie. Po długiej przerwie wróciła do mnie salsa i znów zaczęłam śpiewać latynoskie kawałki. 

04.10 godz. 19.00 „Sam się zatrudnij” – Monika Nowogrodzka / spotkanie online

Jak pomysł zamienić w profesjonalną produkcję teatralną i to bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji i sponsora? Monika Nowogrodzka, aktorka i producentka spektakli komediowych opowie o swojej drodze do niezależności twórczej i spektaklach Wytwórni KDIT, (współzałożonej z Ewą Ostrowską – Kunert), które grane są z powodzeniem w całej Polsce oraz za granicą dla Polonii. Aktorzy, do dzieła!

09.10 godz. 19.00 „Bolesław Prus w podróży. Listy” – Grzegorz Gierak / spektakl online

Bolesław Prus niechętnie udawał się w podróż, ale jeśli już do tego doszło okazywał się bystrym obserwatorem ludzi i pejzaży.

Spektakl przygotowany przez Grzegorza Gieraka przedstawia niezwykłe i jednocześnie mało znane listy autora „Lalki”.

Pisma te odsłaniają tajemnice jego osobowości, a jednocześnie są świadectwem różnorodnych zainteresowań pisarza, m.in. fascynacji rozwojem techniki i wynalazkami świadczącymi o geniuszu człowieka. Przedstawione w spektaklu listy stanowią barwny przyczynek do portretu wielkiego pisarza.

10.10 godz. 19.00 „W domowym teatrze cieni” – Hanna Kochańska / bajka + miniwarsztat

Klasyczne bajki La Fontaine , Krasickiego i Ezopa są pretekstem do wspólnej zabawy w domowy teatr: interaktywny, pobudzający wyobraźnię i dostępny dla każdego. Hanna Kochańska, aktorka, reżyserka i producentka spektakli dla dzieci pokaże własną interpretację bajek w technice teatru cieni, a także zdradzi sekret jak z wyciętego kartonu i kilku drobiazgów które mamy w domach wyczarować zwierzęcych bohaterów do rodzinnej zabawy w teatr. 

11.10 godz. 19.00 „Złota Rybka. Impresja” – Anna Golc / krótka forma filmowa

Miał być prawdziwy spektakl: scenografia, lalki, muzyka, atmosfera i historia, którą zna każdy: o Rybaku, co złowił magiczną rybkę i jego chciwej żonie. Zamiast teatru jestem j a  w nowej technologii online: uczę się, nagrywam, montuję, szukam inspiracji, smart-kontaktu. Rybak zarzucił w morze sieć, a w sieci j a , tyle, że w internetowej. Czy natura ludzka zawsze pragnie więcej i więcej? Zobaczcie Złotą Rybkę online. Tylko dla odważnych.

www.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design