Oddział ZASP w Krakowie

Biuro Oddziału

ul. Karmelicka 34
31-128 Kraków
tel. 12 422 10 39
o.krakow@zasp.pl

Kierownik biura
Joanna Gałuszka

Biuro czynne: pon. – pt. – 11.00-15.00

Skład Zarządu Oddziału

Przewodniczący
Wacław Jankowski

Wiceprzewodniczący
Jacek Milczanowski

Sekretarz
Inka Dowlasz

Skarbnik
Anna Lenczewska

Szef Rady Artystycznej-Klubowej
Józef Opalski

Oddziałowa Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca – Magdalena Sokołowska-Gawłowska
Lidia Bogaczówna
Marlena Woy-Kossowska

Aktualności

Wernisaż Marka Brauna

25 listopada 2019 roku w Klubie Aktora ZASP-SPATiF odbył się wernisaż rysunków satyrycznych znanego, krakowskiego scenografa Marka Brauna. Kustoszem wystawy był prof. Józef „Żuk” Opalski. Wieczór uświetnił występ Marty Bizoń.

Marek Braun – znakomity scenograf teatralny i filmowy. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii ASP w Krakowie , gdzie obecnie jest pedagogiem .

Zrealizował scenografie dla kilkudziesięciu teatrów dramatycznych , teatrów operowych i programów telewizyjnych .

Współpracował:

  • z wieloma teatrami min. – w Krakowie , Toruniu , Tarnowie , Wrocławiu , Poznaniu , Gdańsku , Szczecinie , Lublinie,
  • z wieloma reżyserami m.in.: Krzysztofem Babickim, Józefem Opalskim, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krzysztofem Jasińskim, Anną Polony, Barbarą Sass, Anną Augustynowicz.

Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Teatr, który nie umiera

14 września 2019 o godz. 19.00 w Klubie Aktora SPATiF w Krakowie odbyło się niezwykłe spotkanie. Bohaterką wieczoru autorskiego „TEATR, SZKOŁA, LITERATURA” była Pani Prof. Halina Kwiatkowska, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa a także pedagog PWST w Krakowie.

Urodzona 25 kwietnia 1921 w Bochni, związana na stałe ze scenami teatrów krakowskich: z Teatrem Rapsodycznym, z Państwowymi Teatrami Dramatycznymi a od 1954 roku ze Starym Teatrem im. H. Modrzejewskie. Od 1961 pedagog w PWST im. L. Solskiego, gdzie uczyła przez czterdzieści lat i wychowała – 586 studentów. Artystka była czynną działaczką na rzecz swojego środowiska. Jest Zasłużonym Członkiem ZASP, pracowała we władzach Stowarzyszenia i w Głównym Sądzie Koleżeńskim. Została uhonorowana Medalem 100-lecia ZASP.

Po intensywnym życiu zawodowym oddała się pasji pisania, w wyniku czego powstało 14 książek, w tym 2 sztuki teatralne.

Począwszy od przywitania Inwokacją „ Litwo, ojczyzno moja” – Profesor Halina Kwiatkowska bawiła widownię barwnymi opowieściami o premierach w Starym Teatrze, w Kabarecie Jama Michalika oraz o studentach w Szkole Teatralnej. Wieczór uświetnił Jej ulubiony student – Jacek Wójcicki. Całość wieczoru poprowadził Prof. Józef – Żuk Opalski.

Boba Jazz Band gra

W krakowskim Klubie Aktora Loża zagrał septet Boba Jazz Band. Muzyka Nowego Orleanu, dixieland, swing – oni są w tym mistrzami… Bo też Jan Boba, lider formacji to jeden z najbardziej stylowych pianistów, dla którego ta muzyka nie ma tajemnic. A gra ją, od 1962 roku, kiedy współtworzył zespół Jazz Band Ball Orchestra, z którym później robił furorę w USA na festiwalu w Sacramento. Od roku 1990 ma swój Boba Jazz Band, w którym grają obecnie trzy pokolenia muzyków. A grają tak, że aż nogi same chcą ruszyć do tańca. Bo też muzyka to radosna, skoczna, melodyjna… I oby oby po tym pierwszym secie Boba Jazz Band gościł w Loży regularnie. Wszak są już – w Polsce na pewno – ostatnimi, co tak dixieland wodzą. A za rok 30-lecie zespołu, zatem pewnie kolejna płyta się pojawi, równie świetna jak „Boba Jump”, dziesiąta tego zespołu, która wieńczyła jego ćwierćwiecze.

Ale wcześniej czekam na ponowne spotkanie z Boba Jazz Band w Loży, bo do lipcowej Niedzieli Nowoorleańskiej jeszcze daleko. A jak się Państwo dowiedzą, że BJB gra, przybywajcie, a wyjdziecie w tak doskonałych nastrojach, jak my wszyscy, którzyśmy byli dzisiaj. Jan Boba, Władysław Grochot, Janusz Nowak, Marek Rosner, Jan Nowak, Aleksander Nowak i Przemysław Walczak (przedstawiciel najmłodszego pokolenia) – brawo!

Międzynarodowy Dzień Teatru w Krakowie

Chociaż Międzynarodowy Dzień Teatru wypada dzisiaj, to krakowska bohema artystyczna spotkała się z tej okazji 25 marca w Klubie Aktora SPATiF. Podczas tego ważnego dla środowiska wydarzenia wręczone zostały odznaczenia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznano: Lidii Bogacz-Popiel – aktorce Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Zofii Jabłońskiej – solistce Opery Krakowskiej oraz Krzysztofowi Góreckiemu – aktorowi Teatru Ludowego. Barbarze Szałapak został przyznany Srebrny Krzyż Zasługi, który aktorka Teatru Ludowego osobiście odbierze w Warszawie.

Wręczono także Listy Gratulacyjne z okazji Jubileuszy pracy artystycznej wybitnym postaciom krakowskich scen.

Jak co roku uhonorowano Nagrodą Loży młodego aktora, w tym roku aktorkę – Dominikę Feiglewicz.

Wszystkim Ludziom Teatru kłaniamy się dziś w pół i składamy najlepsze życzenia, by pozytywne emocje, które dają widzom, zawsze wracały do nich w dwójnasób.

Oddział Krakowski ZASP

100-lecie ZASP-u w Krakowie

A tymczasem w Krakowie… skoro Niepodległa i Biało-Czerwona świętuje 100-lecie, to również była okazja uroczysta by uczcić 100-lecie ZASP-u, oczywiście w Klubie Aktora – SPATiF. Miłe oficjalności prowadzone przez Wacława Jankowskiego (przewodniczący Oddziału Krakowskiego) były okazją do wręczenia pamiątkowych statuetek i medali.

Statuetkami wyróżniono: prof. Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa, Józefę Grodecką – Dyrektora DPS im. Helclów w Krakowie oraz Krzysztofa Nowosada – właściciela „Loża” Spółka Jawna. Wśród wyróżnionych medalami znaleźli się Magda Sokołowska, Barbara Szałapak, Lidia Bogaczówna, Leszek Piskorz, Mariola Łabno, Barbara Stesłowicz, Józefa Zającówna, Jadwiga Lesiak, Bolesław Brzozowski, Andrzej Buszewicz, Tadeusz Szybowski, Jolanta Nord, Ryszard Szetela, Ewa Zytkiewicz.
Po oficjalnościach Żuk Józef Opalski zaprosił na mini wykłady obrazujące historię ZASP-u, scenę opanowała trójca profesorska: Ziuta Zającówna, Jacek Popiel i Tomasz Mościcki.

A potem już było tylko i wyłącznie wesoło i romantycznie za sprawą fragmentów spektaklu „Piosenka Ci nie da zapomnieć” przygotowanego przez reżysera Wojciecha Graniczewskiego. W świat kabaretu przedwojennego wprowadzili nas: cudownie śpiewająca Beata Malczewska, równie wspaniałe Lidia Bogaczówna i Anna Lena Lenczewska oraz panowie Jacek Milczanowski, Bolesław Brzozowski i rewelacyjny Jerzy Kluzowicz (pianino).

Autor: Andrzej Czapliński

Oddziały ZASP

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design