Oddział ZASP w Katowicach

Biuro Oddziału

Rynek 10
40-003 Katowice
tel.: 32 258 72 51 wew. 224
kom: 501 940 520
e-mail: o.katowice(at)zasp.pl *

Kierownik Biura
Martyna Matuszewska
m.matuszewska(at)zasp.pl

Biuro czynne: śr., pt.: 12.00 – 16.00

Skład Zarządu Oddziału

Przewodnicząca
Ewa Leśniak

Wiceprzewodniczący
Wiesław Sławik

Wiceprzewodnicząca
Jolanta Niestrój-Malisz

Sekretarz
Marcin Kędziora

Skarbnik
Krystyna Wiśniewska

Członkowie
Andrzej Kroczyński
Marcin Kaleta
Jarosław Karpuk
Barbara Stonawska
Dorota Sitek
Jolanta Dańczyk
Aleksander Pestyk
Eugeniusz Jachym
Andrzej Kowalczyk
Ryszard Zaorski (zm. 14.10.2019)
Janusz Kaczmarski
Agnieszka Radzikowska

Oddziałowa Komisja Rewizyjna
Przewodniczący – Piotr Zawadzki
Stefan Szulc

Aktualności

Wszystkich Świętych A.D. 2020

Z uwagi na dynamiczny wzrost zakażeń COVID_19 Zarząd Śląskiego Oddziału ZASP w Katowicach w trosce o zdrowie Koleżanek i Kolegów (od lat biorących udział w porządkowaniu grobów i rozstawianiu zniczy oraz szarf ZASP PRO MEMORIA) w tym szczególnym roku

NIE PRZEPROWADZA W/W AKCJI

Tym razem uczcimy pamięć koleżanek i Kolegów we właściwy sobie sposób – indywidualnie

Przewodnicząca oddziału ZASP w Katowicach
Ewa Leśniak

Oddział Katowicki wspiera członków Oddziału

Zarząd Oddziału ZASP w Katowicach, zadbał o swoich członków w czasach pandemii.

Mając na uwadze, że strefa kultury ciągle kuleje ze względu na ograniczenia epidemiczne, Zarząd Oddziału ZASP w Katowicach postanowił, wszyskim członkom zrzeszonym w Oddziale przyznać po 500 zł jednorazowej zapomogi. Warunkiem otrzymania zapomogi jest złożenie podania do Zarządu Oddziału i niezaleganie ze składkami członkowskimi. 

Zmarł Jan Bógdoł, aktor Teatru Ślaskiego w Katowicach

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora seniora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela.

Jan Bógdoł w środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym. Z Teatrem Śląskim związany ponad 20 lat. W 2017 roku minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu.

Urodzony w Katowicach w 1930 roku, zasłużony aktor teatrów w Polsce i na Śląsku. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagra ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dorobek ten obejmuje w większości znaczące role, które przyniosły mu uznanie publiczności i krytyki. Oto niektóre z nich: Jim – „Szklana menażeria” T. Williamsa, Orsino, Antonio, Kapitan w różnych inscenizacjach „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira, Przełęcki – „Uciekła mi przepióreczka”, Jajecznica – „Ożenek” Gogola, Sołtys – „Klątwa” Wyspiańskiego, Szela, Nos, Czepiec, Żyd w różnych inscenizacjach „Wesela” Wyspiańskiego, hr. Almaviva – „Wesele Figara”, Beaumarhaisa, Major – „Fantazy” Słowackiego, Rejent – „Zemsta” Fredry, Woland, Kajfasz – „Czarna Magia” Bułhakow, Lelewel – „Noc listopadowa” Wyspiańskiego, Głodomór – „Odejście Głodomora” Różewicza, Tyrezjasz – „Antygona” Sofoklesa, Szczuka – „Popiół i diament” Andrzejewskiego, Król IV w „Królu IV” Grochowiaka, Karmazyn – „Wyzwolenie” Wyspiańskiego, prof. Higgins – „Pigmalion” B. Shawa, Ziemlianika – „Rewizor” Gogola, Johannes – „Biografia kontrolowana” Bieniasza, Sofar – „Hiob” Wojtyły. Z powodzeniem grał w repertuarze Mrożka i Schaeffera. Będąc na emeryturze gościnnie grał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Z dorobku filmowego nie można nie wymienić takich filmów jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca” (Antek, syn Habryki), „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Polonia Restituta”, „Na straży swej stać będę” (Klimza, ojciec Jakuba), „Polowanie na Króla Lira w Zdaniem Obrony”, „Banda Rudego Pająka”, „Wojaczek”, „Magnat”, „Angelus” i wiele innych. Wszystkie jego role filmowe dokonania cechuje duża siła wyrazu i swoisty wdzięk.

Jan Bógdoł grał z powodzeniem również w wielu spektaklach telewizyjnych różnych ośrodków: TVP Poznań, TVP Warszawa, TVP Łódź, TVP Katowice („Uciekła mi przepióreczka”, „Jak wam się podoba”, „Droga do Czarnolasu”, „Pigmalion”, „Pole niczyje”, „Bracia polscy”, „Władca czasu”, „Wygnańcy”, „Noc świętojańska”, „Król i aktor”.

Jan Bógdoł miał w swoim dorobku również współpracę w teatrami alternatywnymi (Teatr Jota – występy m.in. we Francji). Wystąpił w eksperymentalnym spektaklu Lecha Majewskiego „Tramwaj” granym w Düsseledorfie z okazji Dni Kultury Województwa Śląskiego w 2002. Grał w spektaklach autorskich St. Bieniasza: „Biografia” i „Senator” (przedsięwzięcie niemieckojęzyczne w ramach współpracy polsko-niemieckiej).

Był wieloletnim członkiem ZASP-u. W ostatnim czasie na deskach Teatru Śląskiego można było go oglądać w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reż. Roberta Talarczyka.

WYBRANE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 • Czarne Diamenty (nagroda redakcji „Wiadomości Zagłębia”) za rolę Polaka w sztuce „Przyszedłem pana zabić”
 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Złota Odznaka zasłużonego dla Województwa Katowickiego
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odznaczenia Polski
 • Złoty medal Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
 • Ryngraf imienny za wzorowe prowadzenie Izby Pamięci pomordowanych policjantów II RP
 • Srebrna odznaka za zasługi dla Policji
 • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tworzenia i upowszechniania teatru

Rodzinie aktora i bliskim chcielibyśmy złożyć kondolencje oraz wyrazy współczucia.

Nagroda Oddziału ZASP w Katowicach im. L. Starke

Jak co roku, Oddział ZASP w Katowicach przyznaje swoją nagrodę im. Leny Starke dla artystów wykonawców za najlepsze, wykonanie  roli, gdzi dochodzi do tzw. "przekroczenia" pewnej normy. W trym roku, pomimo wszelkich obostrzeń związanych z pandemią, Zarząd Oddziału również postanowił nagrodzić najlepszych z naszego okręgu. 

Nominowani do nagrody zostali:

KAMIL SUSZYK - rola John w spektaklu "Koszt życia" w reż. M. Bogajewskiej

ALEKSANDRA PRZYBYŁ - rola Rose w spektaklu "Rosemary" w reż. W. Faruga

JAROSŁAW KARPUK - rola Scrooge w spektalku "Scrooge" w reż. H. Adamek

GRZEGORZ CINKOWSKI - rola Papkin w spektaklu "Zemsta" w reż. Z. Stryj

ARTUR ŚWIĘS - rola Hitler w spektaklu "On wrócił" w reż. R. Talarczyk Miło nam poinformować, że tegorocznym laureatem nagrody im. Leny Starke, został kolega - JAROSŁAW KARPUK z Teatru Nowego w Zabrzu.   Jednocześnie za całokształt pracy artystycznej uhonorowani zostali: Hanna Boratyńska - Teatr Nowy w Zabrzu Adam Baumann - Teatr Śląski w Katowicach Wojciech Leśniak - Teatr Zagłębia w Sosnowcu   Gratulujemy!!!

Pomoc materialna dla Członków ZASP

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

w związku z zaistniałą trudną sytuacją oraz w odpowiedzi na oczekiwania środowiska artystów i twórców, członków ZASP-u ustaliliśmy, z Fundacją Artystów Weteranów Scen Polskich, Zarządem Głównym ZASP, Oddziałami i Sekcjami ZASP oraz pracownikami Biura ZASP, tryb przyznawania pomocy materialnej.

Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy proces udzielania pomocy naszym koleżankom i kolegom pozostającym w najtrudniejszej sytuacji życiowej i bytowej, będącej wynikiem ogłoszonego przez rząd zamknięcia placówek kulturalnych oraz zakazu zgromadzeń.

WNIOSKI SKŁADAMY W BIURZE SWOJEGO ODDZIAŁU ZASP

Komisja Pomocowa ZG ZASP

Nagrody im. Leny Starke

Miło nam poinformować, że decyzją Zarządu Oddziału ZASP w Katowicach laureatami tegorocznej nagrody im. Leny Starke zostali:
Anna Konieczna, Danuta Lewandowska i Joanna Romaniak z Teatru Nowego w Zabrzu za spektakl „Morze Ciche” J.V. Haele w reż. Ł. Zaleskiego oraz Jan Bógdoł z Teatru Śląskiego w Katowicach i Edyta Kędziora z Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” w Koszęcinie za całokształt pracy artystycznej. Nagrody zostały wręczone przez przewodniczącą Oddziału Katowickiego, 1 kwietnia przy okazji uroczystości wręczania Złotych Masek w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Wszystkim nagrodzonym, serdecznie gratulujemy

Nominacje do nagrody Oddziału ZASP w Katowicach im. Leny Starke

Zarząd Oddziału ZASP w Katowicach informuje,

że do nagrody im. Leny Starke nominowane zostały osoby w następujących kategoriach:

Kreacja aktorska:

 1. Bieńkowska Maria (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) – za rolę Pani Heleny Alving w spektaklu „Upiory” H. Ibsena w reż. M. Podstawnego
 2. Bógdoł Jan (Teatr Śląski w Katowicach) – za rolę Józefa Pindura w spektaklu „Drach” S. Twardocha w reż. R. Talarczyka
 3. Konieczna Anna, Lewandowska Danuta, Romaniak Joanna (Teatr Nowy w Zabrzu) – za spektakl „Morze Ciche” J.V. Haele w reż. Ł. Zaleskiego
 4. Rolnicki Michał (Teatr Śląski w Katowicach) – za rolę księdza Flynn w spektaklu „Wątpliwość” J.P.  Shanley w reż. N. Rakowskiego
 5. Znaniecki Mateusz (Teatr Śląski w Katowicach) – za rolę Josefa Magnora w spektaklu „Drach” S. Twardocha w reż. R. Talarczyka

Całokształt dorobku artystycznego:

 1. Bógdoł Jan – Teatr Śląski w Katowicach
 2. Kędziora Edyta – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny 

Wyłonienie tegorocznych laureatów, nastąpi podczas uroczystości wręczenia Złotych Masek, 1 kwietnia 2019 r.  w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu

Wszystkich Świętych na śląskich cmentarzach

Święto Zmarłych, to szczególny czas dla nas wszystkich. Członkowie Oddziału Katowickiego ZASP, oprócz grobów swoich najbliższych, nie zapominają o zmarłych artystach ziemi śląskiej. Na grobach naszych koleżanek i kolegów pojawiły się kwiaty, zapalono znicze. Chociaż w ten sposób możemy pokazać, że nie zapomnieliśmy o nich. Do akcji włączyły się koła z Bielska Białej, Katowic, Będzina, Zabrza, Sosnowca, Koszęcina oraz Czeskiego Cieszyna.

Staramy się pielęgnowac te tradycje, ponieważ nasi koledzy, których już nie ma wśród nas, będą tak długo żyli jak długo będziemy o Nich pamiętać.

PRO MEMORIA

13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „KATOWICE – DZIECIOM”

17 – 20 października 2018
Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM, organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, potrwa tym razem tylko 4 dni – od 17 do 20 października. Będzie to czas wypełniony po brzegi sztuką, warto więc zainteresować się programem, bo będzie w czym wybierać.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest świat młodego widza i jego odrębność. Organizatorów interesowały inscenizacje odwołujące się do tematyki dzieci i młodzieży oraz ich sposobu postrzegania świata, zrealizowane środkami teatru lalek oraz wykorzystujące jego nowoczesne formy.

Festiwal ma od początku formułę międzynarodowego konkursu; w tym roku weźmie w nim udział 9 spektakli. Wśród teatrów walczących o nagrody – przypomnijmy, że są to Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację – zobaczymy 6 zespołów polskich i 3 zagraniczne – z Grecji, Węgier i Włoch.

Widowiska, które znalazły się w programie zainteresują i małych, i nieco większych widzów, z dorosłymi włącznie. Poruszają bowiem niezwykle istotne tematy – tolerancji, akceptacji, samotności i przyjaźni, codziennych lęków czy zagrożeń współczesnego świata… Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie.

W nurcie imprez towarzyszących będzie można obejrzeć przedstawienia dla młodzieży i widzów dorosłych. Pierwszego dnia wystąpi Duda Paiva Company z Holandii ze znakomitym, mistrzowsko zagranym „Bękartem”, w którym zarówno oryginalna forma plastyczna, jak i perfekcyjna gra aktora i tancerza zarazem, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, wzbudza podziw na światowych festiwalach.

Pojawi się dawno niewidziany Teatr Ognia i Papieru z autorskim spektaklem Grzegorza Kwiecińskiego „Relikwiarz” oraz Natalia Sakowicz z inspirowaną baśniami Grimm feministyczną „Pobudką”.

Poza konkursem wystąpią również gospodarze z premierową inscenizacją „Kordiana” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego. Dzieło Słowackiego prowokuje pytanie, jak dziś czytać dramat romantyczny? Czy współczesne pokolenie odnajduje w Kordianie swój świat, swoje rozterki i zmagania? Burząc konwencje i myślowe schematy, twórcy zmuszają do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważnej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje, co nas otacza, w czym sami głęboko tkwimy.

W jury zasiądą Marta Guśniowska (autorka sztuk teatralnych), Karol Suszczyński (teatrolog, recenzent, krytyk teatralny) i András Veres (węgierski reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Shombathely).

Przedstawienia grane będą na 5 scenach – w Teatrze Ateneum, Galerii Ateneum, Pałacu Młodzieży, Teatrze Śląskim oraz Teatrze Gry i Ludzie. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Poprowadzą je goście z Grecji, Węgier i Włoch.

Dodajmy, że w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Dańca w ramach X Triennale Grafiki Polskiej.

Program:
17 października (środa)

godz. 10.00 OTWARCIE FESTIWALU (Galeria Ateneum)
Białostocki Teatr Lalek
Katalin Szegedi: LENKA
reżyseria: Kata Csató

godz. 17.00 poza konkursem (Pałac Młodzieży)
Duda Paiva Company, Amersfoort, Holandia
BĘKART! (Bastard!)
reżyseria: Duda Paiva

godz. 19.00 poza konkursem (Scena Ateneum)
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice
Juliusz Słowacki: KORDIAN (premiera)
opracowanie tekstu i reżyseria: Jakub Roszkowski

18 października (czwartek)

godz. 10.00 (Galeria Ateneum)
Drammatico Vegetale & Teatro delle Albe – Ravenna Teatro, Rawenna (Włochy)
ZOO PINOKIA (Zoo di Pinocchio)
scenariusz: Pietro Fenati
reżyseria: Pietro Fenati, Elvira Mascanzoni

godz. 13.00 (Scena Ateneum)
Hop Signor Puppet Theatre, Ateny (Grecja)
ŻYRAFA (Giraffe)
scenariusz i reżyseria: Thanos Sioris, Evgenia Tsichlia

godz. 20.00 poza konkursem (Galeria Ateneum)
Teatr Ognia i Papieru, Łódź
RELIKWIARZ
spektakl autorski Grzegorza Kwiecińskiego

19 października (piątek)

godz. 10.00 (Pałac Młodzieży)
Wrocławski Teatr Lalek
Lisa Aisato: ODD I LUNA
reżyseria: Przemysław Jaszczak

godz. 14.00 (Galeria Ateneum)
LALE.teatr, Wrocław
PROSTA HISTORIA
scenariusz: Tomasz Maśląkowski, Antek Maśląkowski
reżyseria: Tomasz Maśląkowski, Radosław Kasiukiewicz

godz. 17.00 (Teatr Gry i Ludzie)
Grupa Coincidentia, Białystok
Anna Andraka, Paweł Chomczyk: STRASZKA POSPOLITA
reżyseria: Grupa Coincidentia

godz. 19.00 (Galeria Ateneum)
X Triennale Grafiki Polskiej
SOUTHWEST, wernisaż Tomasza Dańca

20 października (sobota)

godz. 10.00 (Scena Ateneum)
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Magda Żarnecka wg Janusza Korczaka: KAJTUŚ CZARODZIEJ
reżyseria: Roksana Miner

godz. 12.00 (Galeria Ateneum)
Mesebolt Bábszínház, Szombathely (Węgry)
Géza Kovács: PRZYGODY BATU-TÁ (Batu-tá kalandjai)
reżyseria: Gyula Majoros

godz. 16.00 (Teatr Śląski)
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
Artur Pałyga: ZAGUBIONY CHŁOPIEC
reżyseria: Paweł Passini

godz. 18.00 poza konkursem (Scena Ateneum)
Natalia Sakowicz, Białystok
POBUDKA
pomysł i wykonanie: Natalia Sakowicz
opieka artystyczna: Marcin Bartnikowski

godz. 19.00 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU (Scena Ateneum)

Koncert na 100 lecie ZASP

7 września br. na deskach Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbył się galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji 100 rocznicy powstania Związku Artystów Scen Polskich, 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 65-lecia istnienia Zespołu Piesni i Tańca „Śląsk”. Uroczystość zorganizował Katowicki Oddział ZASP przy wsparciu Urzędu Miasta Katowice. Uroczyste spotkanie w Teatrze Śląskim było okazją do przypomnienia historii Związku i nakreślenia współczesnych zadań, jakie podejmuje na rzecz artystów. Po zakończeniu koncertu oklaskom i życzeniom nie było końca. Przewodnicząca Oddziału ZASP w Katowicach, Ewa Leśniak wyraziła życzenie abyśmy spotkali się na następnym jubileuszu już za 100 lat.

Oddziały ZASP

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design