Nagroda im. Leona SCHILLERA

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie inscenizacji teatralnej, reżyserskiej, sztuki aktorskiej, lub za prace badawcze o teatrze.

Nagroda będąca wyróżnieniem za wysoki poziom i jakość wykonawczą i realizatorską w dziedzinie inscenizacji teatralnej, wnoszoną przez młodych twórców, pierwotnie przyznawana była reżyserom i teoretykom teatru, obecnie również aktorom, lub zespołom składającym się z młodych artystów sceny.

Patronem nagrody ustanowionej 25 marca 1956 roku przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu, przyznawanej początkowo co dwa lata w rocznicę śmierci reżysera, jest jeden z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetny organizator, pedagog a także prezes ZASP-u od roku 1950 aż do śmierci, 25 marca 1954 roku. Do jury zostali wówczas zaproszeni: Erwin Axer, Aleksander Bardini, Mieczysław Brahmer, Edward Csato, Władysław Daszewski (przewodniczący), Wilam Horzyca, Andrzej Pronaszko

Zgodnie z tradycją Nagroda SCHILLERA przyznawana jest przez Zarząd Główny ZASP a wręczana podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Nazwiska laureatów podawane są do publicznej wiadomości 14 marca – w rocznicę urodzin Leona Schillera.

Nagrodę stanowią „Spinki Leopolda Kielanowskiego” wykonane na wzór tych oryginalnych. Wyróżnione nagrodą artystki otrzymują broszkę będącą odwzorowaniem spinek.

Laureaci Nagrody im. Leona SCHILLERA

2020

Zarząd Główny ZASP, w oparciu o punkt 7. Regulaminu Nagrody im. Leona Schillera, podjął  Uchwałę o nie przyznaniu Nagrody w roku 2020

2019

Radosław Stępień

reżyser, dramaturg

2019

Agnieszka Skrzypczak

aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

2019

Aleksandra Starzyńska

scenografka, autorka kostiumów i scenografii w teatrach dramatycznych i lalkowych

2018

Joanna Helena Rozkosz

aktorka, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

2018

Martyna Kander

scenografka

2017

Krzysztof Garbaczewski

reżyser, scenograf, autor adaptacji i przedstawień interdyscyplinarnych

2017

Malwina Czekaj

aktorka lalkarka, Teatr Baj w Warszawie

2016

Małgorzata Gorol

aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu

2015

Grzegorz Mazoń

aktor Wrocławskiego Teatru Lalek

2014

Kamil Maćkowiak

aktor, tancerz

2014

Wiktor Loga-Skarczewski

aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie

2012

Tomasz Mościcki

krytyk teatralny

2012

Michał Korchowiec

scenograf

2012

Natalia Rybicka

aktorka

III.2011

Teatr Barakah

Ana Nowicka i Monika Kufel, Kraków

III.2011

Agata Kucińska

Wrocławski Teatr Lalek

III.2011

Agnieszka Radzikowska

Teatr Śląski w Katowicach

III.2009

Marcin Hycnar

aktor Teatru Narodowego w Warszawie

III.2009

Magdalena Musiał

scenografka

III.2007

Wojciech Leonowicz

aktor Teatru Bagatela w Krakowie, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej

III.2007

Marcin Bikowski

absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej i Reżyserii w Białymstoku, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki lalkarskiej

III.2006

Anna Cieślak

aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

III.2006

Katarzyna Borkowska

scenograf

III.2005

Bartosz Zaczykiewicz

reżyser

III.2005

Marek Rachoń

aktor Teatru im. S. Wyspiańskiego

III.2005

Magdalena Karel

aktorka

III.2004

Bernadetta Wiktoria Grabias

solistka Teatru Wielkiego w Łodzi

III.2004

Barbara Kurzaj

aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

III.2003

Monika Maciejewska

III.2003

Matylda Paszczenko-Witkowska

aktorka

III.2001

Jolanta Kowalska

III.2001

Piotr Adamczyk

III.2001

Dominika Bednarczyk

III.2000

Miesięcznik „Ruch Teatralny”

z Gdańska

III.2000

Kabaret MUMIO

z Katowic

III.2000

Grzegorz Kwas

aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

III.1999

Ewa Kaim

aktorka Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

III.1999

Karolina Jupowicz

solistka baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie

III.1998

Zbigniew Majchrowski

25.III.1997

Zespół Teatru Montownia

Adam Krawczyk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

25.III.1997

Grzegorz Niziołek

krytyk i teoretyk teatru z Krakowa

25.III.1997

Mirosław Baka

aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku

25.III.1997

Agnieszka Glińska

reżyser teatrów Ateneum i Powszechnego

25.III.1996

Dorota Landowska

aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie

25.III.1996

Edyta Jungowska

aktorka Teatru Nowego w Warszawie

25.III.1995

Piotr Tomaszuk

reżyser

27.III.1994

Dorota Buchwald, Agnieszka Celeda, Barbara Krasnodębska i Maria Maziewska

zespół redakcyjny książki „Fredro na scenie”

5.III.1993

Ryszard Peryt

reżyser

25.III.1992

Rafał Węgrzyniak

krytyk i historyk teatru

16.III.1991

Krystian Lupa

reżyser Starego Teatru w Krakowie

25.III.1990

Jacek Sieradzki

publicysta i krytyk teatralny

26.III.1989

Maciej Wojtyszko

reżyser

XII.1988

Zespół Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

XII.1988

Wojciech Malajkat

aktor Teatru Studio w Warszawie

XII.1988

Janusz Borowicz

solista Opery i Operetki w Krakowie

14.III.1987

Rudolf Zioło

reżyser Starego Teatru w Krakowie

14.III.1987

Elżbieta Szot-Stengert

solistka Opery w Bydgoszczy

14.III.1987

Maria Sowińska

aktorka Teatru Lalek „Pinokio” w Łodzi

14.III.1987

Krzysztof Globisz

aktor Starego Teatru w Krakowie

14.III.1987

Maria Ciunelis

aktorka Teatru Ateneum w Warszawie

III.1980

Tadeusz Bradecki

reżyser Starego Teatru w Krakowie

III.1980

Magda Jarosz

aktorka Starego Teatru w Krakowie

III.1980

Krystyna Janda

aktorka Teatru Ateneum w Warszawie

III.1979

Marek Kondrat

aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie

III.1979

Joanna Żółkowska

aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie

III.1978

Joanna Szczepkowska

aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie

III.1978

Jadwiga Jankowska-Cieślak

aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie

III.1978

Ewa Dałkowska

aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie

III.1977

Jerzy Radziwiłowicz

aktor Starego Teatru w Krakowie

III.1976

Anna Mozolanka

aktorka

III.1976

Krzysztof Kolberger

aktor Teatru Narodowego

III.1974

Urszula Popiel

za osiągnięcia aktorskie

III.1974

Leonard Mróz

za prace scenograficzne

III.1973

Krzysztof Rościszewski

za osiągnięcia reżyserskie w teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu

III.1972

Wojciech Pszoniak

aktor Starego Teatru w Krakowie

XI.1971

Maciej Prus

za prace reżyserskie

III.1968

Jerzy Jarocki

za prace reżyserskie

III.1964

Jerzy Szczublewski

za prace teatrologiczne

III.1964

Jan Maciejowski

za prace reżyserskie

25.III.1963

Jerzy Goliński

za prace inscenizacyjne w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

25.III.1960

Franciszek Pieczka

za wybitne osiągnięcia aktorskie

25.III.1960

Janina Traczykówna

25.III.1960

Konrad Swinarski

za działalność reżyserską w teatrze

25.III.1958

Dr Julian Lewański i dr Zbigniew Raszewskik

za prace naukowe w dziedzinie teatru

27.XI.1956

Kazimierz Dejmek

za działalność reżyserską w Teatrze Nowym w Łodzi

Galeria

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design