Laureaci “Splendorów” – Nagród Teatru Polskiego Radia

Laureaci “Splendorów” – Nagród Teatru Polskiego Radia

Już po raz trzydziesty trzeci Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Prestiżowe statuetki otrzymali: Barbara Zielińska, Artur Barciś, Marek Barbasiewicz oraz Wojciech Marczewski. Podczas gali wyróżnieni zostali również debiutujący w Teatrze Polskiego Radia twórcy: Elżbieta Nagel, Jędrzej Hycnar, Ewa Małecki, Martyna Quant i Grzegorz Łapiński.

Laureatami Wielkiego Splendora – nagrody przyznawanej od 1988 r. za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce – zostali: aktorka Barbara Zielińska oraz aktor, scenarzysta i reżyser Artur Barciś. Nagrodę specjalną – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci świata kultury otrzymał Marek Barbasiewicz –ceniony twórca teatralny, filmowy i telewizyjny. Honorowym Wielkim Splendorem –przyznawanym artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia – wyróżniono Wojciecha Marczewskiego, wybitnego reżysera, scenarzystę i pedagoga, współzałożyciela i jednego
z wykładowców Szkoły Wajdy, z którą Teatr Polskiego Radia w tym roku ponownie współprowadził „Kurs reżyserii radiowej”.Rada Mediów Narodowych wspiera kulturę w mediach publicznych oraz wszystkie działania, które są wyciągniętą ręką do polskich twórców. Swoją miłość do sztuki można wyrażać na różne sposoby, poprzez emocje pozytywne, jak i te, które przeradzają się w artystyczny pojedynek. To jednak pokazuje, że kultura jest czymś niesłychanie ważnym i poważnym nie tylko dla ich twórców, ale także dla wszystkich ludzi – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Splendor to wielki honor i zaszczyt. Teatr Polskiego Radia to największy teatr w Polsce, który tworzy ponad 600 najlepszych aktorów i twórców. To teatr, który z jednej strony wyznacza trendy, z drugiej pielęgnuje to co najwartościowsze w naszej kulturze narodowej – podkreśliła dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Po raz jedenasty docenieni zostali twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Arete otrzymało dwoje laureatów: Elżbieta Nagel – za debiut aktorskiw słuchowisku „Z powrotem, czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur” autorstwa Zbigniewa Batko w adaptacji i reżyserii Tomasza Zacharewicza oraz Jędrzej Hycnar – za debiut aktorski w słuchowisku „Chaja i Chaim. Opowieść
o dwóch liściach” autorstwa Marty Rebzdy i w reżyserii Waldemara Modestowicza. Statuetkędla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii Don Kichot odebrała Ewa Małecki – za słuchowisko pt. „Warszawski wrzesień” do tekstu Iwony Rusek. Zkolei Amadeuszem za debiut kompozytorski
w Teatrze Polskiego Radia – wyróżniono Grzegorza Łapińskiego, autora muzyki do tego słuchowiska. Laureatką nagrody Talantondla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego została Martyna Quant – za tekst słuchowiska „Pojedynek”, którego jest autorką i reżyserką. – Z wielkim wzruszeniem obserwuję pracę młodych twórców, którzy co roku stają przed artystycznymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą magia radiowego teatru. Kumulacja tych emocji następuje zawsze w dniu, w którym wręczamy nagrody, kiedy to wielcy mistrzowie stoją ramię w ramię obok debiutantów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Dotychczas nagrodzono blisko 150 znakomitych artystów i legendarnych twórców teatralnych, w tym m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Krzysztofa Globisza, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Andrzeja Mastalerza, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Andrzeja Seweryna, Henryka Talara i Janusza Zaorskiego.

Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Witold Kołodziejski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. Gala odbyła się w Studiu S3 Polskiego Radia. Streaming wydarzenia bez udziału publiczności udostępniono na Facebooku Teatru Polskiego Radia, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz w portalu PolskieRadio.pl.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design