Kto się liczy?

Kto się liczy?

Artyści, policzmy się 

Jest nas w Polsce nawet 60 tys. – artystów plastyków, muzyków, aktorów, tancerzy, pisarzy, filmowców, twórców ludowych słowem: artystów. W sytuacji, w której kultura przez kolejne lata wychodzi w badaniach jako najgorzej opłacana branża gospodarki, a wielu twórców freelancerów funkcjonuje poza obezpieczeniem zdrowotnym czy emerytalnym niezbędna jest zmiana. Ma do tego doprowadzić opracowanie “statusu twórcy” czyli systemu ubezpieczenia zawodowego polskich twórców na wzór państw, w których ten system działa z powodzeniem. 

Po konsultacjach środowiskowych, które odbywały się w 2016 i 2017 roku w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, wiele potrzeb i oczekiwań artystów i twórców zostało zidentyfikowanych. Na tej podstawie powstały propozycje zmian systemowych, które stworzą system uprawnień dla tej grupy zawodowej. Proces legislacyjny wymaga określenia przewidywanych kosztów potencjalnych adresatów.

Szanowne Koleżanki i Kolegów zachęcamy do wypełnienia ankiety. Dane uzyskane z niej wraz z danym np. z urzędu podatkowego będą podstawą do stworzenia “statusu twórcy”.

Linko do ankiety:

ANKIETA

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design