Galeria stworzeń pandemicznych

Galeria stworzeń pandemicznych

Jak w domowym zaciszu urządzić teatr cieni a przy okazji nie zwariować? Trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach tworzą wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Wśród październikowych propozycji znajdziemy spektakl na podstawie listów Bolesława Prusa, bajkę dla dzieci oraz opowieść muzyczną w rytmach salsy. Scena SPATiF na youtube zaprasza.

Program na październik:

01.10 godz. 19.00 “Reżyserka” – Aleksandra Skorupa / krótka forma filmowa

Dokument obrazujący jeden dzień z życia młodej reżyserki. Obserwujemy jej pracę z aktorami podczas prób oraz podglądamy sceny z życia prywatnego. Reżyserka to krótka opowieść o blaskach i cieniach zawodu, będącego w trudnej sytuacji zwłaszcza w czasach pandemii.

02.10 godz. 19.00 “Jak by tu nie zwariować?” – Halina Bednarz / spotkanie online

Pogaduszki o tym jak przetrwać z samym sobą i nie zwariować w czasie pandemicznych zawirowań. Jak się odnaleźć na nowo, zainspirować i zmotywować, stagnację przemienić w działanie i odnaleźć nowe pasje. Na spotkanie o drzemiącej w nas sile kreatywności zaprasza aktorka Halina Bednarz.

03.10 godz. 19.00 “Rytm – ruch – życie” – Sylwia Najah / muzyczna opowieść 

Sylwia Najah zaśpiewa i zaakompaniuje…sobie sama. Na jakich instrumentach – to na razie niespodzianka : powiem tylko, że rytm i ruch podtrzymywał we mnie życie w tym nieżyciowym dla aktorów czasie. Po długiej przerwie wróciła do mnie salsa i znów zaczęłam śpiewać latynoskie kawałki. 

04.10 godz. 19.00 “Sam się zatrudnij” – Monika Nowogrodzka / spotkanie online

Jak pomysł zamienić w profesjonalną produkcję teatralną i to bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji i sponsora? Monika Nowogrodzka, aktorka i producentka spektakli komediowych opowie o swojej drodze do niezależności twórczej i spektaklach Wytwórni KDIT, (współzałożonej z Ewą Ostrowską – Kunert), które grane są z powodzeniem w całej Polsce oraz za granicą dla Polonii. Aktorzy, do dzieła!

09.10 godz. 19.00 “Bolesław Prus w podróży. Listy” – Grzegorz Gierak / spektakl online

Bolesław Prus niechętnie udawał się w podróż, ale jeśli już do tego doszło okazywał się bystrym obserwatorem ludzi i pejzaży.

Spektakl przygotowany przez Grzegorza Gieraka przedstawia niezwykłe i jednocześnie mało znane listy autora “Lalki”.

Pisma te odsłaniają tajemnice jego osobowości, a jednocześnie są świadectwem różnorodnych zainteresowań pisarza, m.in. fascynacji rozwojem techniki i wynalazkami świadczącymi o geniuszu człowieka. Przedstawione w spektaklu listy stanowią barwny przyczynek do portretu wielkiego pisarza.

10.10 godz. 19.00 “W domowym teatrze cieni” – Hanna Kochańska / bajka + miniwarsztat

Klasyczne bajki La Fontaine , Krasickiego i Ezopa są pretekstem do wspólnej zabawy w domowy teatr: interaktywny, pobudzający wyobraźnię i dostępny dla każdego. Hanna Kochańska, aktorka, reżyserka i producentka spektakli dla dzieci pokaże własną interpretację bajek w technice teatru cieni, a także zdradzi sekret jak z wyciętego kartonu i kilku drobiazgów które mamy w domach wyczarować zwierzęcych bohaterów do rodzinnej zabawy w teatr. 

11.10 godz. 19.00 “Złota Rybka. Impresja” – Anna Golc / krótka forma filmowa

Miał być prawdziwy spektakl: scenografia, lalki, muzyka, atmosfera i historia, którą zna każdy: o Rybaku, co złowił magiczną rybkę i jego chciwej żonie. Zamiast teatru jestem j a  w nowej technologii online: uczę się, nagrywam, montuję, szukam inspiracji, smart-kontaktu. Rybak zarzucił w morze sieć, a w sieci j a , tyle, że w internetowej. Czy natura ludzka zawsze pragnie więcej i więcej? Zobaczcie Złotą Rybkę online. Tylko dla odważnych.

www.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design