Anna Proszkowska (1925 -2019). Wspomnienie

Anna Proszkowska (1925 -2019). Wspomnienie

Szanowni Państwo

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

W ubiegłą sobotę 16 marca 2019r. z głębokim smutkiem w sercu na cmentarzu Kiełczowskim, pożegnaliśmy naszą Panią prof. Annę Proszkowską.

Kochaną przez całe środowisko teatralne, zwłaszcza lalkarskie, ciepłą, dobrą i mądrą przyjaciółkę nas wszystkich. Swoim licznym ogólnopolskim uczestnictwem środowiskowym, pragneliśmy jej podziękować z wdzięcznością za piękną kartę 94 letnich życiowych dokonań na różnych polach aktywności, aktorskiej, pedagogicznej, twórczej i tej zwyczajnie ludzkiej. Za jej radą pomocą i wparciem wiele się dokonało w życiu wielu ludzi i w rozwoju zwłaszcza teatru lalkarskiego. Pozostanie Pani w naszych sercach.Dziękujemy w imieniu Zarządu Oddziału ZASP we Wrocławiu i całego środowiska.

Motto:…”A jak odejdę, to się nie smućcie

Ja kiedyś już tu byłam,

Nie jest to wcale okropne

A ŻYCIE musi mieć swój finał”… / Jolanta Skuza  /

ANNA PROSZKOWSKA  / 1925-2019 

Byłam Jej uczennicą w Technikum Księgarskim, gdzie  szefowała zajęciom pozalekcyjnym namawiając uczniów do zwiększonego czytania  i oswajania się z poezją  i jej deklamowania, oficjalnego recytowania na akademiach szkolnych, jak i też chodzenia do teatru. Zawsze uśmiechnięta ,cierpliwa i delikatnym głosem mówiąca do  głośnej młodzieży. Profesor ANNA PROSZKOWSKA-aktorka, reżyser, nauczyciel akademicki  PWST/wydział lalkarski/  i przez wiele lat związana  z Finlandią,  gdzie wykładała w Vaasa w Akademii Teatralnej. W  tym roku w czerwcu skończyłaby 94 lata. Jej zawdzięczam zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Szczecinie  gdzie pokonałam nawet córkę Hanny Skarżanki otrzymując dawno temu wymarzone, jak na tamte czasy, radio ”Szarotka”. To ONA-perfekcyjna, przekonywująca  a zarazem tak skromna mimo tak wielkiego talentu przekonała mnie  abym zdawała do Szkoły Teatralnej w Krakowie na wydział dramatyczny i przygotowała mnie do tego zwycięskiego egzaminu.

Od lat chorowała przykuta do łóżka ale pełna nadal optymizmu i kontaktów ze swoimi studentami, którym doradzała i wyjaśniała  tajniki zawodu lalkarza, w którym przekroczyła granice rampy teatralnej bowiem była prekursorką grania w Teatrze Lalek na tzw. ”żywym” planie czyli postać aktora na proscenium wraz z laką, jawajką, marionetką czy pacynką dla widzów dorosłych, stąd powstała  w naszym mieście Wrocławska Mała Scena Teatru Lalek gdzie tak wyjątkowy tworzyła duet aktorski ze swoim kolegą teatralnym Andrzejem Dziedziulem  w przedstawieniach z tekstami Grochowiaka czy Mirona Białoszewskiego, którego znała osobiście. Od roku 1947 związana z Wrocławiem  organizowała  i współtworzyła amatorskie zespoły lalkowe współpracując z Teatrem  Młodego Widza. W latach 1961-1981 występowała na deskach Teatru Lalek. Pełniła też funkcję dyrektora naszego teatru. W latach 90-tych kontynuowała karierę pracując i wykładając w Finlandii, zarazem reformując tamtejszy teatr lalkowy.

W wydanej u nas książce ”Lalkarze” napisano o Niej ..”była w fińskim teatrze czymś więcej niż reżyserem teatralnym, bo Jej polska osobowość promieniowała nie tylko na osoby czy teatry z którymi miała styczność, ale na cały teatr fiński lalek w najszerszym tego słowa znaczeniu”…promowała  przy okazji i też nasze miasto Wrocław, wnosząc zarazem nową myśl, teorię i filozofię tego gatunku teatru, który uprawiała. W swojej całej pracy aktorskiej, reżyserskiej i pedagogicznej była wierna swoim przekonaniom i nie bała się ryzyka artystycznego swego zawodu co postawiło Ją w gronie największych artystów teatru lalek w Polsce! Od 17 roku życia do końca II wojny pozostawała w szeregach Armii Krajowej jako członek wywiadu i łączniczka II Pułku Piechoty -Legionów, Oddział SOSNA/ pseudonim ”Hanka” i Bogusz”. Za swoją postawę w AK odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych a także Krzyżem Armii Krajowej. W roku 2010 nagrodzona Specjalną Nagrodą ZASPU ”HENRYK” i Nagrodą Marszałka ”WENA”. Wpisana do Wrocławskiej Księgi Pamięci i odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Wrocławia.

Wspomina: Kol. Wiceprzewodnicząca Oddz. ZASP we Wrocławiu

tekst: redaktor Wanda Ziembicka- Has.

zdjęcia: http://www.ast.wroc.pl/odeszla-pani-profesor-anna-proszkowska

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Z wielkim zadowoleniem chcemy poinformować, że nasza Koleżanka Wanda Ziembicka-Has otrzymała Złotą Odznakę Honorową Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo". Odznakę przyznaje Prezydent Wrocławia, po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki. Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem, przyznawanym za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. Nagroda została wręczona przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dniu 24 czerwca 2021 r. podczas Sesji Uroczystej Rady Miejskiej w Starym Ratuszu.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design