Search
Generic filters
Aktualności

Pożegnanie Jerzego Artysza

W obecności rodziny, przyjaciół, sympatyków sceny operowej oraz pocztu sztandarowego ZASP, pożegnaliśmy profesora Jerzego Artysza – znakomitego śpiewaka, wieloletniego solistę Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Artysta zadebiutował, jeszcze na studiach, na deskach łódzkiego Teatru Wielkiego, rolą Janusza w „Halce” Moniuszki w reżyserii Kazimierza Dejmka. Z tą sceną związał się na kilka lat. Powrócił jednak do Warszawy, gdzie stworzył znakomite kreacje, wśród których: Jozue w dramacie „Jutro” Bairda, Krawiec Jakub w „Manekinach” Rudzińskiego według Brunona Schulza, Piłat w „Mistrzu i Małgorzacie” Kunada, Mnich w „Bramach Raju” Bruzdowicz, Kupiec Löwel Perl w „Czarnej masce” Pendereckiego, tytułowy „Wozzeck” Berga, czy Ojciec w operze „Ignorant i szaleniec” Mykietyna.

 

Śpiewał wiodące, czy główne partie w „Cyganerii” i „Madame Butterfly” Pucciniego, „Fauście” Gounoda, „Carmen” Bizeta,  „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, „Weselu Fugara” Mozarta, „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, „Don Carlosie”, „Aidzie”, „Traviacie” i „Falstaffie” Verdiego. Zapisał w swoim dorobku scenicznym role wagnerowskie: Wolframa w „Tannhäuserze”, Wotana w „Złocie Renu, Gunthera w „Zmierzchu Bogów”, czy tytułowego „Holendra Tułacza”.

 

Jego praca została wyróżniona wieloma nagrodami, wśród których m.in.: Medal Polonia Mater Nostra Est, Złoty Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, czy ARION – najwyższa Nagroda Sekcji Teatrów Muzycznych Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia, z którym związał się sześć dekad temu, a które przyjęło go do swojego elitarnego grona Członków Zasłużonych.

 

W imieniu Zarządu Głównego Artystę pożegnał Krzysztof Szuster, prezes ZASP.

 

Zobacz również