Search
Generic filters
Aktualności

Folk_Like it – międzynarodowy projekt Zespołu „Śląsk”

16 listopada Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza w podróż na południe Europy. To pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Zespół wystąpi w Serbii, Chorwacji, na Węgrzech i Słowacji. Koncertom będzie towarzyszyć wystawa strojów ludowych i narodowych.

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier, to najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zakłada realizację koncertów na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji i na Słowacji, połączonych z występami zespołów artystycznych z krajów partnerskich projektu. Podczas koncertów artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentują najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat. O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu „Śląsk” świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślą bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich będzie stanowić swoisty dialog międzykulturowy.
Koncerty Zespołu „Śląsk” zaplanowano 18 listopada w Belgradzie z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, 21 listopada w Budapeszcie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE), 24 listopada w Slavonskim Brodzie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „LADO”, 26 listopada w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym „SLUK”.
Aby szczególnie zaakcentować wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, Węgier, Serbii, Chorwacji i Słowacji, towarzyszyć im będzie wystawa strojów ludowych i narodowych przygotowana przez kierownictwo artystyczne Zespołu „Śląsk”. Wraz z ekspozycją odbędą się pokazy tańców w wykonaniu artystów baletu, co podkreśli unikatowy charakter kostiumów i bogactwo regionów, które reprezentują. Jak zwraca uwagę Zespół „Śląsk”, niezwykle cennym elementem międzynarodowego dialogu kulturowego będą spotkania z publicznością podczas koncertów i wystaw. Warto je docenić zwłaszcza
w kontekście budowania i utrwalania w świadomości odbiorców roli narodowych zespołów pieśni i tańca, ich misji jako instytucji kultury troszczących się o zachowanie dziedzictwa narodowego w obszarze kultury ludowej.
Głównym celem całego projektu jest prezentacja bogactwa i ukazanie fenomenu polskiej kultury ludowej, która jest podstawą programu scenicznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Udział partnerskich zespołów artystycznych: Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego i Domu Tradycji (MANE) na Węgrzech, Serbskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo” z Serbii, Chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „LADO” z Chorwacji i Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK” ze Słowacji, ma w sposób szczególny uwypuklić oryginalność polskiej kultury ludowej. Zestawienie jej podczas wspólnych koncertów z partnerami projektu, znakomicie pozwoli dostrzec rolę kultury w budowaniu tożsamości każdego narodu we wspólnej Europie.
Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” zostanie utrwalony na filmie, którego prezentację zaplanowano na rok 2022. Artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” powrócą do kraju 27 listopada.
„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

fot. Irek Dorożański

Zobacz również