Search
Generic filters
Aktualności

Do zobaczenia również w wakacje: katowickie Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków, członków ZASP

Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków (Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic) przy ul. Kopernika 11 w Katowicach zaprasza w swoje gościnne progi – wejdźcie Państwo na wystawę i poznajcie bliżej Barbarę i Stanisława Ptaków, niezwykłe małżeństwo, które odegrało znaczącą rolę w świecie sztuki i kultury.

Barbara Ptak, od 1995 roku członkini Sekcji Scenografów ZASP, a 2018 roku Członek Zasłużonym ZASP, jest wybitną kostiumografką teatralną i filmową, autorką oprawy plastycznej do ponad dwustu przedstawień, oper, operetek, musicali i filmów. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami filmowymi i stworzyła dla nich niezapomniane kreacje do takich arcydzieł jak Nóż w wodzie (1963), Faraon (1966), Ziemia obiecana (1975) Noce i dnie (1975) czy Królowa Bona (1980).
Stanisław Ptak – członek Sekcji Teatrów Dramatycznych latach 1958-2002 był znakomitym aktorem i śpiewakiem operetkowym. Występował na scenie Operetki w Gliwicach, Teatru Muzycznego w Gdyni, Operetki w Szczecinie i na wielu innych scenach w kraju i za granicą. Był również jednym z pierwszych śpiewaków musicalowych w Polsce.
Bogaty dorobek artystyczny tego małżeństwa oraz ich osobista historia stały się inspiracją do stworzenia „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”, które mieści się w ich dawnym mieszkaniu w Katowicach.
Była to inicjatywa przyjaciół Państwa Ptaków, którzy rozpoczęli starania o przekształcenie ich mieszkania w stałą wystawę ich dorobku. Dzięki zaangażowaniu samej Barbary Ptak, Jadwigi Lipońskiej-Sajdak (ówczesnej dyrektor Muzeum Historii Katowic) oraz Piotra Uszoka (ówczesnego prezydenta Katowic) pomysł doczekał się realizacji i w listopadzie 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie stałej ekspozycji Działu Teatralno-Filmowego.
Muzeum oferuje zwiedzającym możliwość obcowania z unikatowymi oryginałami  kostiumów oraz z projektami kreacji, które Barbara Ptak tworzyła we współpracy z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz czy Kazimierz Kutz.
Wśród eksponatów znajdują się również osobiste pamiątki, nagrody obojga artystów (m.in. cztery Złote Maski), a także wspomnienia z kariery Stanisława Ptaka, m.in. kostiumy z legendarnych realizacji (jak „Człowiek z La Manchy”).
Muzeum jest czynne od ponad dekady i stało się nie tylko miejscem, gdzie historia teatru i filmu ożywa na nowo; jest też przestrzenią spotkań kulturalnych i artystycznych.
Wystawy stałe i czasowe można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach od 11:00 do 15:00 (we wtorek do 16:00).
Grupy zorganizowane mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji po wcześniejszym kontakcie z biurem Muzeum.

więcej na stronie https://mhk.katowice.pl/index.php/home/ogloszenia/24-muzeum-ptakow

 

 

Barbara i Stanisław Ptakowie portret podwójny
Źródło: Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków
Autor: Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków

Zobacz również