AKTORZY/SENIORZY

AKTORZY/SENIORZY

Zapraszamy do oglądania autorskiego, pięcioodcinkowego cyklu „Aktorzy/Seniorzy“, zrealizowanego przez Lenę Frankiewicz, a będącego cyfrowym zapisem rozmów o teatrze z seniorami zawodu aktorskiego.

Zwiastun projektu

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie,  klasa,  niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą  szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet „zakochaniu“, lub, jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl Aktorzy/Seniorzy. Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem), miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność,  stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl Aktorzy/Seniorzy. Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się, poza rozmowami, nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję –  nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia,  jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu.

Zapraszam na cykl Aktorzy/Seniorzy.

Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października 2020 na kanale youtube Aktorzy/Seniorzy, na stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu.

Lena Frankiewicz

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
Zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
Muzyka: Kamil Pater
Postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Materiał dostępny na kanale youtube Aktorzy/ Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie,  Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF –  honorowych patronów projektu.


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Wszystkie odcinki projektu znajdą Państwo na stronie zasp.pl w naszym nowym dziale „Sprawy seniorów„. Zapraszamy 23 października.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. W szóstym odcinku AZYL rozmawiamy o tym, co daje odprężenie i oddech tak bardzo potrzebne nie tylko w kontekście zawodu aktora, ale i dzisiejszych, niespokojnych czasów. W przyszłym tygodniu wraz z ostatnim odcinkiem wracamy do Teatru i żegnamy się z pierwszą odsłoną cyklu "Aktorzy/ Seniorzy".
W tym odcinku bohaterowie cyklu opowiadają o tym, co ich uwiera w dzisiejszej rzeczywistości, czego obawiają się w związku z przyszłością i co oznacza dla nich pojęcie wolności, tolerancji i współodczuwania. Zapraszam na odcinek JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ.
W tym odcinku cyklu AKTORZY/SENIORZY wychodzimy z Teatru i rozmawiamy o tym, czym jest miłość, partnerstwo, braterstwo. Opowiedziane przez bohaterów cyklu historie są tak poruszające, że wszelki dodatkowy komentarz byłby tu nietaktem. Zapraszam na odcinek "Tajemnica miłości".

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design