AKTORZY/SENIORZY

AKTORZY/SENIORZY

Zapraszamy do oglądania autorskiego, pięcioodcinkowego cyklu „Aktorzy/Seniorzy“, zrealizowanego przez Lenę Frankiewicz, a będącego cyfrowym zapisem rozmów o teatrze z seniorami zawodu aktorskiego.

Zwiastun projektu

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie,  klasa,  niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą  szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet „zakochaniu“, lub, jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl Aktorzy/Seniorzy. Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem), miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność,  stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl Aktorzy/Seniorzy. Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się, poza rozmowami, nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję –  nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia,  jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu.

Zapraszam na cykl Aktorzy/Seniorzy.

Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października 2020 na kanale youtube Aktorzy/Seniorzy, na stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu.

Lena Frankiewicz

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
Zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
Muzyka: Kamil Pater
Postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Materiał dostępny na kanale youtube Aktorzy/ Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie,  Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF –  honorowych patronów projektu.


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”

Wszystkie odcinki projektu znajdą Państwo na stronie zasp.pl w naszym nowym dziale “Sprawy seniorów“. Zapraszamy 23 października.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Zbliżając się do końca naszego cyklu posłuchajmy, co na temat zawodu aktora Seniorzy i Seniorki powiedzieliby dziś ludziom wchodzącym w ten zawód. Jednocześnie gorąco dziękuję za to, że byliście Państwo z nami, udostępnialiście i komentowaliście - w obecnym czasie to jedyna możliwa forma zwrotna z Państwa strony, więc tym bardziej istotna i potrzebna. Cykl był realizowany w dość surowych, "covidowych" warunkach, mam jednak poczucie, że to, co najważniejsze- zostało zarejestrowane. Osobiście odczuwam potrzebę, żeby te spotkania kontynuować i ciekawa byłabym kogo chcielibyście Państwo zobaczyć w następnej edycji - jeśli takowa nastąpi.
Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. W szóstym odcinku AZYL rozmawiamy o tym, co daje odprężenie i oddech tak bardzo potrzebne nie tylko w kontekście zawodu aktora, ale i dzisiejszych, niespokojnych czasów. W przyszłym tygodniu wraz z ostatnim odcinkiem wracamy do Teatru i żegnamy się z pierwszą odsłoną cyklu "Aktorzy/ Seniorzy".
W tym odcinku bohaterowie cyklu opowiadają o tym, co ich uwiera w dzisiejszej rzeczywistości, czego obawiają się w związku z przyszłością i co oznacza dla nich pojęcie wolności, tolerancji i współodczuwania. Zapraszam na odcinek JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design