Search
Generic filters
Wspomnienia

Janina Traczykówna

16.05.1930 - 
22.01.2022 -
Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończyła grając spektakle dyplomowe pod reżyserskim okiem Aleksandra Bardiniego, Janiny Romanówny i Jana Kreczmara.

Aktorka Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, gdzie zadebiutowała wcielając się w postać Stelli w „Fantazym” Słowackiego w reżyserii Marii Straszewskiej, stołecznego Teatru Domu Wojska Polskiego i Dramatycznego, któremu pozostała wierna ponad cztery dekady, grając m.in. Ewę w sztuce „Pan Putila i jego sługa Matti” Brechta, Selimę w „Księżniczce Turandot” Gozziego i Mary Warren  w „Procesie w Salem” Millera, Amelkę w „W małym dworku” Witkiewicza, Saszę w „Płatonowie” Czechowa i Sonię w „Letnikach” Gorkiego, Reę w „Romulusie Wielkim” i Judytę w „Anabaptystach” Dürrenmatta, Carol w „Czarnej komedii” Shaffera, Porcję w „Juliuszu Cezarze” Szekspira, Eumenidę w „Elektrze” Giraudoux i Flecistkę w „Rzeźni” Mrożka, Arsenę w „Mizantropie” i Gusmana w „Don Juanie” Moliera, Markizę w „Operetce” Gombrowicza, czy Panią Holly w „Nagle, ostatniego lata…” Williamsa.

Na dużym ekranie zadebiutowała u Jerzego Kawalerowicza w filmie „Pod gwiazdą frygijską”; wcielała się w postaci drugoplanowe, czy epizodyczne, ale zawsze zauważalne i wyraziste, zaś główne role zagrała w obrazie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”, w „Walecie pikowym” Tadeusza Chmielewskiego i w pierwszym serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” z Janem Kobuszewskim. Serial, to również niezapomniane „Noce i dnie” Jerzego Antczaka i wyrazista postać Michasi Ostrzeńskiej – żywiołowej, zdecydowanej, energicznej, zagranej brawurowo.

Widzom zapadła w pamięć także rolą Matki Adasia Miauczyńskiego w filmach Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Dzień świra”. Z tę rolę otrzymała w 2003 roku nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii „drugoplanowa rola kobieca”. U progu kariery aktorskiej, w 1960 roku, dostrzegł Ją ZASP przyznając Nagrodę Aktorską im. Stefana Jaracza, zaś „Superświatowidem”, Nagrodą Specjalną, wyróżnił w 2015 roku I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

„Ostatnia akcja” i rola Zosi, pracownika Muzeum Narodowego, to pożegnanie z filmem, w którym zagrała z Aliną Janowską, Barbarą Krafftówną, Janem Machulskim, Marianem Kociniakiem, Lechem Ordonem i swoim ukochanym mężem, z którym tworzyli piękną parę – Witoldem Skaruchem, do którego dołączyła teraz po dwunastu latach rozłąki.

fot. Maria Wilma - Hinz

Zobacz również