Search
Generic filters
Aktualności

ZASP rozpoczyna współpracę z bliźniaczą organizacją w Rosji

ZASP rozpoczyna współpracę z bliźniaczą organizacją w Rosji (Sojuzem Teatralnyh Dejatelej Rosyjskiej Federacji (STD FR).

W ramach współpracy strona polska zaproponowała stronie rosyjskiej następujące projekty:

  • projekt wymiany „Arcymistrzowie” polegający zorganizowaniu warsztatów dla młodych twórców prowadzonych w Polsce przez rosyjskich mistrzów sztuk scenicznych, w Rosji przez polskie autorytety. Zajęcia mogłyby się odbywać w kilku miastach Polski i w Rosji w ważnych ośrodkach artystycznych,
  • wymiana artystyczna dyrektorów teatrów z Polski i z Rosji. STD FR oraz ZASP stworzyliby listę dyrektorów teatrów gotowych na wymianę, pomagając w nawiązaniu współpracy pomiędzy teatrami w Rosji i w Polsce. W ramach takiej współpracy, pierwszych wizyt powstawałyby czytania proponowane przez gospodarzy gościom lub na odwrót. W ten sposób dyrektorzy poznawali by się nawzajem, poznawaliby teatry, zespoły artystyczne. Rozwijając współprace powstawałby spektakle, które w miarę możliwości mogłyby być zapraszane przez strony polską i rosyjską do siebie nawzajem, na polskie i rosyjskie festiwale teatralne,
  • projekt Laboratoriów Teatralnych opartych na polskie i rosyjskiej dramaturgii. Laboratoria te miałyby stanowić twórcze spotkanie artystów teatru z Rosji i Polski. Praca nad tekstem odbywałby się nie tylko we współpracy aktorów i reżyserów, ale również scenografów, choreografów, tancerzy, krytyków teatralnych obejmując wszystkie rodzaje twórczości znajdujących swoje miejsce w teatrze.

 

Przedstawiciele STD FR zaprosili za pośrednictwem ZASP polskich artystów teatru do projektów międzynarodowych, które już są organizowane:

  • projekt „Zwinogrod”, w którym mogą wziąć udział już dziś członkowie ZASP mówiący choć trochę po rosyjsku. Projekt „Zwinogrod” jest aktorskim obozem dla osób z całego świata. Zajęcia trwające 24 dni od 8.00 do 19.00 prowadzą najlepsi rosyjscy artyści. Zajęcia obejmują między innymi: aktorstwo dramatyczne, ruch sceniczny, wymowę itp. Uczestnicy zajęć podzieleni na grupy w ciągu 24 dni realizują spektakle, które następnie prezentowane są w Moskwie i podmoskiewskich ośrodkach kultury,
  • projekt „Usadba Ostrovskogo”. Ta rezydencja artystyczna ma cztery ścieżki uczestnictwa.
    a. Realizacja własnego projektu na podstawie twórczości Aleksandra Ostrowskiego. Ta ścieżka zakłada oddanie przestrzeni na próby dla teatrów niezależnych.
    b. Ścieżka seminaryjna. Zakładająca między innymi twórcze spotkania reżyserów z dramatopisarzami.
    c. Reżyseria spektaklu Ostrowskiego – ten rodzaj rezydencji zakładający zapoznanie się z miejscem życia i twórczości Aleksandra Ostrowskiego.
    d. Ścieżka naukowo-artystyczna otwierająca miejsce twórczości Ostrowskiego dla dramaturgów piszących swoje sztuki teatrologów piszących prace naukowe. Jest to możliwość pracy w wyjątkowo spokojnym miejscu, gdzie nikt nie przeszkadza w twórczej bądź naukowej pracy.

 

Koszty pobytu w Rosji bierze na siebie strona rosyjska, polscy uczestnicy projektów pokrywają jedynie koszty dojazdu.

Strona rosyjska zaaprobowała projekty naszych kolegów, podkreśliła że polskie propozycje wpisują się w rosyjską wizję współpracy naszych stowarzyszeń. Nasi koledzy z Rosji zaakcentowali rolę naszych stowarzyszeń jako inicjujących współpracę pomiędzy polskimi i rosyjskimi instytucjami kultury

Zobacz również