Search
Generic filters
Aktualności

9. Forum Prawa Autorskiego

Wspólnie o przyszłości prawa autorskiego! Kino Iluzjon, Warszawa | 26 marca 2025

Forum Prawa Autorskiego, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stało się ważną przestrzenią dialogu przedstawicieli sektora kreatywnego, organizacji zbiorowego zarządzania oraz instytucji państwowych na temat aktualnych wyzwań i potrzeb w zakresie ochrony praw twórców i artystów wykonawców.

W tym roku tematem przewodnim 9 Forum Prawa Autorskiego było zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, wypracowanie rekomendacji mających na celu poprawę efektywności i przejrzystości systemu zbiorowego zarządzania, jak też konsekwencje dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji dla ochrony praw autorskich i pokrewnych i działalności OZZ.

Z ramienia ZASP-u w spotkaniu uczestniczyli: Prezes ZASP Jacek Milczanowski, Dyrektor Generalny ZASP Andrzej Gajewski oraz doradca prawny ZASP adw. Grzegorz Rybicki.

W trakcie Forum omówiono różne zagadnienia zbiorowego zarządzania dotyczące m.in. zgłaszanych postulatów:

  • aktualizacji opłat od tzw. „czystych nośników”,
  • wzmocnienia narzędzi do egzekwowania roszczenia informacyjnego,
  • reformy Komisji Prawa Autorskiego – w tym rozszerzenia jej kompetencji o funkcje mediacyjne, rozszerzenia obowiązku wspólnych tabel OZZ na inne niż dotychczas pola eksploatacji

ZASP aktywnie włączył się w debatę, prezentując nasze stanowisko i postulaty , m.in. poruszając konieczność jak najszybszego zaktualizowania listy „czystych nośników”, otwartość na obowiązek wspólnych tabel na różnych polach eksploatacji, co pozwoli na sprawiedliwe proporcje wynagrodzeń dla twórców i artystów wykonawców i uzyskanie tym samym sprawiedliwych i słusznych stawek dla artystów wykonawców. ZASP zwrócił również uwagę na konieczność wprowadzenia obowiązkowego pośrednictwa OZZ w ramach art.86 (1) regulującego m.in. stosowne wynagrodzenie dla artystów wykonawców za publiczne rozpowszechnianie audiobooków internecie. Nie zapomnieliśmy też o temacie sztucznej inteligencji, zwracając w szczególności uwagę na zagrożenie wypierania artystycznych wykonań wykonanych przez „żywych” ludzi – sztucznym wytworami AI. Konieczne w tym zakresie są regulacje preferujące finansowo producentów zatrudniających lektorów , aktorów etc. do produkcji , form audialnych i audiowizualnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Forum za rozmowę, dyskusję często trudną i ostrą , za otwartość na wspólne wypracowywanie rozwiązań służących zarówno użytkownikom jak i uprawnionym.

Zobacz również