Search
Generic filters
Aktualności

47. POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZASP

Posiedzenie nr 47/kadencji 2021-2025  w trybie stacjonarnym, w dniu 27 stycznia 2025r.

W dniu 27 stycznia 2025 r. o godz. 11:00 odbyło się drugie w 2025 r. posiedzenie Zarządu Głównego ZASP, zwołane przez Prezesa w trybie stacjonarnym.

Posiedzenie podzielono na dwie części:

  • Część I – z udziałem Przewodniczących Sekcji i Oddziałów ZASP.
  • Część II – w gronie Zarządu Głównego ZASP oraz osób obligatoryjnie uczestniczących w posiedzeniach ZG ZASP.

Część I

Uczestnikami tej części posiedzenia byli: członkowie Zarządu Głównego ZASP; Przewodniczący sekcji branżowych ZASP lub wyznaczeni w ich zastępstwie pełnomocnicy; Przewodniczący Oddziałów ZASP lub ich zastępcy; przedstawiciele Głównej Komisji Rewizyjnej; Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych; Dyrektor Generalny Biura ZASP; Dyrektor ds. Organizacyjnych Biura ZASP; mecenas współpracującej z ZASP kancelarii prawnej z Warszawy;  pracownik Biura Zarządu Głównego ZASP W posiedzeniu uczestniczyli również zaproszeni goście: Przewodnicząca Komisji ds. SKE ZASP.

Posiedzeniu przewodniczył Prezes Zarządu Głównego ZASP, który, otwierając obrady, przywitał zebranych. Stwierdził prawidłowość zwołania posiedzenia oraz jego zdolność do podejmowania uchwał. Następnie Zarząd przyjął porządek obrad i przystąpiono do procedowania.
Prezes przedstawił informacje dotyczące swojego udziału i zaangażowania w sprawy prowadzone przez ZASP w IV kwartale 2024 r. (październik–grudzień). Omówił spotkania z przedstawicielami ministerstw, urzędów lokalnych i samorządowych oraz dyrektorami instytucji kultury w sprawach dotyczących działalności i interesów Stowarzyszenia. Wskazał na szereg zaplanowanych spotkań odbywających się w siedzibie ZASP, a także na swoją obecność na wydarzeniach okolicznościowych zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju.

Prezes reprezentował ZASP podczas uroczystości wręczenia medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz innych wyróżnień indywidualnych i instytucjonalnych. Brał udział w jubileuszowych benefisach zasłużonych członków Stowarzyszenia oraz ceremoniach pożegnalnych. Angażował się w bieżące sprawy wymagające jego udziału, w tym konsultacje i narady z Dyrektorem Generalnym, Dyrektorem ds. Organizacyjnych oraz mecenasami kancelarii prawnych obsługujących ZASP. Szczegółowe informacje dotyczące działalności Prezesa w kolejności chronologicznej zawarto w Sprawozdaniu z działalności Zarządu Głównego ZASP za IV kwartał 2024 r.

Na zakończenie swojego wystąpienia Prezes ogłosił, że z dniem 1 lutego 2025 r. składa rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Głównego ZASP ze względów zdrowotnych. Podziękował za dotychczasową współpracę członkom Zarządu, przedstawicielom gremiów ZASP, Koleżankom i Kolegom ze Stowarzyszenia oraz pracownikom i współpracownikom ZASP.


Pozostałą część posiedzenia wypełniły pytania dotyczące działalności Oddziałów i Sekcji ZASP. W związku z rezygnacją Prezesa, Przewodnicząca Sekcji Krytyków Teatralnych zwróciła się z oficjalną prośbą, aby ustępujący Prezes Krzysztof Szuster wręczył Nagrodę Krytyków Teatralnych im. A. Nardellego laureatowi podczas uroczystości 3 lutego 2025 r.

Głos zabrała także Wiceprezes, która zaapelowała do uczestników posiedzenia o wsparcie pikiety przed Teatrem Śląskim, mającej na celu walkę o wyrównanie płacy zasadniczej aktorów etatowych w instytucjach artystycznych do poziomu średniej krajowej. W związku z tym opracowano „Manifest”, skierowany do Premiera RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponownie poruszono temat egzaminów eksternistycznych, które były dotąd prowadzone przez ZASP. Wyjaśniono, że pomimo licznych pytań i oczekiwań środowiska, obecnie nie ma zgody ministerstwa na powierzenie ZASP ponownych uprawnień w tym zakresie. Sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, podobnie jak ustawa o statusie artysty zawodowego, nad którą prace nie zostały zakończone. W związku z tym pojawiła się propozycja, aby ZASP wystawiał zaświadczenia stwierdzające zdanie egzaminu przed komisją ZASP.

Przewodnicząca Sekcji FSiTTV ZASP wygłosiła oświadczenie dementujące nieprawdziwe informacje o rzekomym dążeniu Sekcji do ograniczenia działalności ZASP wyłącznie do roli organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ).

Przewodnicząca Komisji ds. SKE ZASP odpowiadała na pytania dotyczące prac Komisji oraz wprowadzonych zmian w Regulaminach SKE ZASP. Zwróciła również uwagę na przekazywanie informacji wewnętrznych ZASP na zewnątrz, co miało miejsce podczas publicznych wystąpień członków Stowarzyszenia na Współkongresie Kultury.

W związku z trwającymi wyborami delegatów Sekcji na LXVI Walne Zebranie Delegatów ZASP, zwrócono uwagę na brak określonych parytetów dla Oddziałów ZASP. Dyskutowano nad koniecznością uregulowania tej kwestii w Statucie ZASP.

Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych poinformował, że do końca marca 2025 r. Oddziały i Sekcje mogą zgłaszać rekomendowanych kandydatów do tytułu Członka Zasłużonego ZASP. Po zakończeniu zgłoszeń Kapituła rozpatrzy kandydatury zgodnie z obowiązującymi kryteriami.


Dyrektor Generalny Biura ZASP przedstawił informacje na temat: przebiegu remontu I piętra w siedzibie ZASP; nowej Dyrekcji Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, która objęła stanowiska od stycznia 2025 r., płatności z tytułu tantiem – odpowiadając na pytania z sali, budżetu ZASP na 2025 r. oraz budżetów Oddziałów ZASP.

Na zakończenie uczestnikom przekazano Sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego ZASP za IV kwartał 2024 r.

Po omówieniu wszystkich zagadnień zakończono I część posiedzenia i ogłoszono przerwę.

Część II

Po przerwie wznowiono obrady ZG ZASP, realizując drugą część posiedzenia w gronie członków ZG ZASP, bez udziału Przewodniczących Sekcji i Oddziałów oraz gości.

Sekretarz ZG ZASP przedstawiła bieżącą korespondencję kierowaną do Zarządu Głównego, w tym pisma dotyczące: prośby o patronat honorowy dla Dance World Cup 2025 – konkursu prywatnych i publicznych szkół baletowych oraz dziecięcych i młodzieżowych zespołów baletowych i tanecznych; umorzenia zaległości w składkach członkowskich (sprawę przekierowano do Oddziału Warszawskiego z prośbą o opinię); przystąpienia ZASP do współpracy w ramach projektu ustanowienia Nagrody FAIR FILM (podjęto uchwałę negatywną); złożenia wniosku do Rzecznika Dyscyplinarnego dotyczącego członków ZASP.

Omówiono również przygotowane uchwały dotyczące: zatwierdzenia budżetu ZASP na 2025 rok; zatwierdzenia budżetu działalności socjalnej, kulturalnej i edukacyjnej (SKE) na 2025 rok (uchwały do podjęcia w trybie zdalnym); zatwierdzenia nowego brzmienia „Regulaminu udostępniania dokumentów” (uchwała podjęta na posiedzeniu).

W ramach wolnych głosów i wniosków przedstawiono prośbę STiB o akceptację przez ZG ZASP rekomendowanej kandydatury Koleżanki z Zarządu Sekcji Tańca i Baletu do eksperckiej Komisji NIMiT, wyłaniającej oferty współpracy na współorganizację Finału Polskiej Platformy Tańca 2025.

Podnoszono również inne sprawy i tematy bieżące, nieujęte w porządku obrad.

Po wyczerpaniu tematów zakończono posiedzenie. Łączny czas trwania obrad wyniósł około 7 godzin, wliczając przerwy.

Sekretarz ZG ZASP
Urszula Drzewińska                                          

Inne posiedzenia