Licznik odwiedzin : 1322308
Logo
10-10-2017

Zwyczajny Walny Zjazd

LVIII Zwyczajny Walny Zjazd Delegatów ZASP odbędzie się
w dniach 16-17 kwietnia 2018 roku

  • Pożegnanie  Aliny Janowskiej
  • 75. rocznica urodzin Anny Seniuk
  • Franciszek Pieczka odznaczony Orderem Orła Białego
  • Żegnaj Kajtku!

ZASP

Pożegnanie  Aliny Janowskiej
15-11-2017

Pożegnanie Aliny Janowskiej

Zawiadamiamy, że po długiej chorobie zmarła spokojnie we własnym domu

Alina Janowska

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 listopada, w poniedziałek, o godzinie 12.00, w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Hozjusza 2 w Warszawie

oraz o godzinie 14.00 na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Wieczór wspomnień w Forcie Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego 51 rozpocznie się o godzinie 16.00.

Na wspólne pożegnanie zapraszają: mąż, dzieci i wnuki.

@@TXT_WIECEJ@@
75. rocznica urodzin Anny Seniuk
15-11-2017

75. rocznica urodzin Anny Seniuk

17 listopada Anna Seniuk kończy 75 lat. Wspaniała aktorka, Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, laureatka wielu nagród i odznaczeń, Ambasadorka Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, aktorka Teatru Narodowego. Prywatnie szczęśliwa mama i babcia. Urodziny aktorki zbiegły się z premierą spektaklu dla najmłodszych – Mini Opera, który Anna Seniuk przygotowała wspólnie z córką Magdaleną Małecką-Wippich i mężem Maciejem Małeckim. Premiera już 19 listopada w Kluboteatrze "Dzika Strona Wisły".

@@TXT_WIECEJ@@
Franciszek Pieczka odznaczony Orderem Orła Białego
14-11-2017

Franciszek Pieczka odznaczony Orderem Orła Białego


11 listopada 2017 roku Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej cenionych i lubianych polskich aktorów, został odznaczony Orderem Orła Białego. Order ten jest najwyższym odznaczeniem państwowym, przyznawanym za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie wojny lub pokoju, dla chwały i pożytku Rzeczpospolitej Polskiej. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.  Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

@@TXT_WIECEJ@@
Żegnaj Kajtku!
13-11-2017

Żegnaj Kajtku!

Przemówienie Prezesa ZG ZASP Olgierda Łukaszewicza na pogrzebie Władysława Kowalskiego, 10 listopada 2017.

W imieniu ZASP żegnam Władysława Kowalskiego, stowarzyszonego w naszej organizacji od połowy lat 50-tych. Aktora, którego kariera trwała blisko 60 lat działalności artystycznej. Od pierwszego sezonu pracy w teatrze otrzymywał zadania pierwszoplanowe i tak pozostało przez wszystkie następne lata.

@@TXT_WIECEJ@@
21. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie
13-11-2017

21. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie

12 listopada rozpoczęła się 21. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. spektakle, warsztaty taneczne, międzynarodowa konferencja naukowa "Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie" oraz coaching z Colleen Thomas-Young do nowego międzynarodowego projektu.

@@TXT_WIECEJ@@
Nie żyje Alina Janowska
13-11-2017

Nie żyje Alina Janowska

Dzisiaj rano odeszła Alina Janowska, znakomita aktorka teatralna, filmowa, radiowa i estradowa.

Miała być tancerką. Po kilkuletnim pobycie w Łodzi, gdzie ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej i występowała jako piosenkarka i tancerka w dwóch teatrach: Domu Żołnierza i Syrena, przyjechała do Warszawy grając z początku w Teatrze Nowym pod dyrekcją samego znakomitego Juliana Tuwima. Później był Teatr Wojska Polskiego (dzisiaj Dramatyczny), Syrena, Buffo i Komedia, Kabaret „Szpak” i „Podwieczorek przy mikrofonie” nadawany też przez radio.

Zadebiutowała na deskach Teatru Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi w 1945 roku w spektaklu „Droga do ciebie” Gozdawy i Stępnia w reżyserii Tadeusza Muskata. W tym samym roku, ale już w łódzkiej Syrenie zagrała kolejne spektakle: „Inne czasy” w reżyserii Eugeniusza Koszutskiego i Kazimierza Pawłowskiego oraz „Prawo do śmiechu”, wspomnianego wcześniej Koszutskiego i Kazimierza Rudzkiego, z którym przyszło jej po latach zagrać w „Wojnie domowej” – telewizyjnym serialu wszechczasów, obrazie, któremu upływające lata nie odebrały ani smaczku, ani dowcipu.


 

@@TXT_WIECEJ@@
Erwin Axer. Ćwiczenia pamięci
12-11-2017

Erwin Axer. Ćwiczenia pamięci

19 listopada o godzinie 19.00 zapraszamy do Teatru Narodowego - Scena przy Wierzbowej - na spotkanie z twórczością literacką Erwina Axera. Jego felietony z cyklu "Ćwiczenia pamięci" przeczytają aktorzy Teatru Narodowego: Beata Fudalej, Dominika Kluźniak, Jan Englert, Paweł Paprocki, Krzysztof Stelmaszyk oraz, gościnnie, Maja Komorowska. Reżyserką przedstawienia jest Agnieszka Glińska, a autorami scenariusza Paweł Płoski i Michał Smolis. Czytanie "Ćwiczeń pamięci" to kolejne wydarzenie związane z obchodami setnej rocznicy urodzin Erwina Axera organizowanych wspólnie przez Teatr Narodowy, Teatr Współczesny i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Więcej informacji o Erwinie Axerze i tegorocznych imprezach na stronie www.erwinaxer.pl

@@TXT_WIECEJ@@
OPPA 2017 – 35. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW
10-11-2017

OPPA 2017 – 35. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” zaprasza na 35. odsłonę OPPA - Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Aż 9 dni trwać będzie to największe w Polsce forum pieśniarzy, którzy są zarazem autorami i kompozytorami swoich utworów. Dwudniowy konkurs, recitale zaproszonych gości, specjalny program poświęcony Leonardowi Cohenowi, tradycyjny koncert galowy „Premiery i Interpretacje”, recital gwiazdy i wreszcie scena offowa – to wszystko będzie można zobaczyć i usłyszeć w warszawskich ośrodkach kultury i studiach radiowych od 18 do 26 listopada.

www.oppa.pl

ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji objął 35. edycję Festiwalu honorowym patronatem

@@TXT_WIECEJ@@
Nagrody dla Sceny Elffów
09-11-2017

Nagrody dla Sceny Elffów

Scena Elffów pod dyrekcją Ani Polarusz zdobyła szereg nagród na Jubileuszowym X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Podolska lalka” w Winnicy na Ukrainie, który odbył się w październiku 2017 roku. Autorski spektakl Ani Polarusz "Calineczka" ("Дюймовочка"–Djujmowoczka) otrzymał Grand Prix Festiwalu oraz nagrody za: najlepszą reżyserię i najlepszą rolę żeńską. "Calineczka" dostała też Nagrodę Jury Dziecięcego! Oprócz tego Ani Polarusz otrzymała nagrodę za najlepszą scenografię, którą stworzyła do spektaklu „Historyja miłości Jana i Marysieńki kuchnią przeplatana" Teatru Królewskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
   Ponadto Scena Elffów została uhonorowana Nagrodą specjalną przyznaną przez UNIMA Ukraine za aktywne uczestnictwo w międzynarodowym festiwalowym ruchu teatrów lalkowych oraz za rozwój twórczych kontaktów między Polską a Ukrainą! Dziękujemy za uznanie i serdecznie pozdrawiamy koleżanki i kolegów z Ukrainy oraz prezesa UNIMA Ukraine Pana Брижань Сергій.

@@TXT_WIECEJ@@
Winda dla Skolimowa od Polonii Amerykańskiej
09-11-2017

Winda dla Skolimowa od Polonii Amerykańskiej

W niedzielę 5 listopada przedstawicielki Polonii z Chicago Grażyna Skoczeń oraz Anna Tukiendorf-Wilhite z Polish Women in Business po raz kolejny odwiedziły Dom Artystów Weteranów w Skolimowie. Te wyjątkowe kobiety, po swoim pierwszym spotkaniu z mieszkańcami Skolimowa, zorganizowały w Chicago Galę Dobroczynną, z której dochód został przeznaczony na modernizację windy w Skolimowie. Panie już planują kolejne działania i apelują o pamiątki od Artystów, które przeznaczą na nadchodzącą aukcję.

Poniżej wywiad z Grażyną Skoczeń i Anną Tukiendorf-Wilhite.

@@TXT_WIECEJ@@
1 2 3 4 > >>